Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2005
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Wiper Arms Blades
Wiper Arms & Blades – Wipe Clean. See Clear. Drive Safe.
Whether it's a sudden downpour or winter grime, your wiper system keeps the road in view. Our arms and blades sweep clean with every pass — offering quiet, streak-free performance and a perfect fit for hassle-free visibility.
Rain or shine. Clear every time.
Explore our full range of Wiper Arms & Blades and keep your windscreen crystal clear from edge to edge.
Not In Stock - Contact Us
Trupart Wiper Blade (Front Drivers Side)
This Trupart Wiper Blade (Front Drivers Side) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Length cm | 60 |
| Qty | Each |
| Vehicle Detail | Direct Fit |
| Blade Type | Flat (Type D - 19mm Wide) |
| Description | Exact Fit Aero Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Length Inch | 24 |
£12.49
£10.41 ex VAT
Select Brand
£ 12.49
Not In Stock - Contact Us
Trupart Wiper Blade (Front Drivers Side)
This Trupart Wiper Blade (Front Drivers Side) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/05
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-12/05
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/05
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Length cm | 60 |
| Qty | Each |
| Vehicle Detail | Direct Fit |
| Blade Type | Flat (Type B - 22mm Wide) |
| Description | Exact Fit Aero Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Length Inch | 24 |
£12.49
£10.41 ex VAT
Select Brand
£ 12.49
Not In Stock - Contact Us
Trupart Wiper Blade (Front Passengers Side)
This Trupart Wiper Blade (Front Passengers Side) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Length cm | 48 |
| Qty | Each |
| Vehicle Detail | Direct Fit |
| Blade Type | Flat (Type D - 19mm Wide) |
| Description | Exact Fit Aero Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Length Inch | 19 |
£10.74
£8.95 ex VAT
Select Brand
£ 10.74
Not In Stock - Contact Us
Trupart Wiper Blade (Front Passengers Side)
This Trupart Wiper Blade (Front Passengers Side) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/05
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-12/05
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/05
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Length cm | 48 |
| Qty | Each |
| Vehicle Detail | Direct Fit |
| Blade Type | Flat (Type B - 22mm Wide) Offset Adaptor |
| Description | Exact Fit Aero Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Length Inch | 19 |
£10.74
£8.95 ex VAT
Select Brand
£ 10.74
Bosch Wiper Blade (Front Drivers Side)
3397006837
In Stock
Bosch Wiper Blade (Front Drivers Side)
This Bosch Wiper Blade (Front Drivers Side) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-10/05
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-10/05
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-10/05
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Adapter Note | Matching Adapter: 2, Montage A, Matching Adapter: 1 |
| Part Note | Aerotwin Plus |
| Size Inches | Len: 24 |
| Size mm | L1: 600 |
| Trade No | AP24U |
| Type | Flat wiper blade |
£19.70
£16.42 ex VAT
Select Brand
£ 19.70
£ 10.22
Bosch Wiper Blade (Front Passengers Side)
3397006832
In Stock
Bosch Wiper Blade (Front Passengers Side)
This Bosch Wiper Blade (Front Passengers Side) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-10/05
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-10/05
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-10/05
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Adapter Note | Matching Adapter: 2, Montage A, Matching Adapter: 1 |
| Part Note | Aerotwin Plus |
| Size Inches | Len: 19 |
| Size mm | L1: 475 |
| Trade No | AP19U |
| Type | Flat wiper blade |
£20.41
£17.01 ex VAT
Select Brand
£ 20.41
£ 9.05
Bosch Wiper Blade (Front)
3397118980
In Stock
Bosch Wiper Blade (Front)
This Bosch Wiper Blade (Front) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 11/05-12/09
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Part Note | Aerotwin, Mounting Type: Clamped |
| Qty | Kit |
| Size mm | L1: 600, L2: 475 |
| Trade No | A980S |
| Type | Flat wiper blade |
£27.55
£22.96 ex VAT
£19.84
£16.53 ex VAT
Select Brand
£ 27.55
£ 22.61
£ 19.45
£ 19.84
Bosch Wiper Blade (Front)
3397118937
Not In Stock - Contact Us
Bosch Wiper Blade (Front)
This Bosch Wiper Blade (Front) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-10/06
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-10/06
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-10/06
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Part Note | Aerotwin, Fitting position: Lateral Installation |
| Qty | Kit |
| Size mm | L1: 600, L2: 475 |
| Trade No | A937S |
| Type | Flat wiper blade |
£40.22
£33.52 ex VAT
Select Brand
£ 40.22
£ 27.74
Bosch Wiper Blade (Front)
3397007559
In Stock
Bosch Wiper Blade (Front)
This Bosch Wiper Blade (Front) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Part Note | Aerotwin Multi-Clip |
| Qty | Kit |
| Size mm | L1: 600, L2: 475 |
| Trade No | AM980S |
| Type | Flat wiper blade, With spoiler |
£28.74
£23.95 ex VAT
Select Brand
£ 28.74
Bosch Wiper Blade (Rear)
3397008006
In Stock
Bosch Wiper Blade (Rear)
This Bosch Wiper Blade (Rear) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Part Note | Rear Aerotwin |
| Size mm | L1: 330 |
| Trade No | A330H |
| Type | Flat wiper blade |
£14.35
£11.96 ex VAT
Select Brand
£ 14.35
