Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2005
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Fuel Pumps & Relays
Fuel Pumps & Relays – Feed the Flow. Power the Burn. Drive with Confidence.
No fuel, no fire. Our fuel pumps and relays deliver the lifeline your engine needs — from silent in-tank systems to performance-driven high-pressure pumps, each unit guarantees reliable fuel flow with every start and every stretch of the throttle.
Stable pressure. Instant delivery. Total control.
Explore our full range of Fuel Pumps & Relays and keep your engine fed, fast, and firing.
Volt Fuel Feed Unit
VOL95012FUE
Low Stock
Volt Fuel Feed Unit
This Volt Fuel Feed Unit fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Fuel Feed Unit |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Sub Brand | Volt |
| Voltage | 12V |
| Part Note | Pressure:0.5 bar |
| Part Detail | Flow rate: 180 l/h;No. Inlets/Outlets: 2;Op. Mode: Electronic;With fuel sender unit |
£64.31
£53.59 ex VAT
Select Brand
£ 64.31
Volt Fuel Feed Unit
VOL95013FUE
In Stock
Volt Fuel Feed Unit
This Volt Fuel Feed Unit fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Fuel Feed Unit |
| Engine Code | BDK |
| BHP | 75 |
| Sub Brand | Volt |
| Fitment Detail | In fuel tank |
| Voltage | 12V |
| Part Note | Housing Colour: Yellow;Pressure:0.5 bar |
| Part Detail | Flow rate: 145 l/h;No. Inlets/Outlets: 2;No. of Poles: 5;Op. Mode: Electronic;With fuel sender unit |
£94.60
£78.83 ex VAT
Fuel Feed Unit Audi Seat Skoda VW 03-18
HEL-8TF.358.106-051
Not In Stock - Contact Us
Fuel Feed Unit Audi Seat Skoda VW 03-18
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 94.60
£ 0.00
Volt Fuel Feed Unit
VOL95269FUE
Not In Stock - Contact Us
Volt Fuel Feed Unit
This Volt Fuel Feed Unit fits the following vehicles
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
| Model | Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Fuel Feed Unit |
| Engine Code | BKD |
| BHP | 138 |
| Sub Brand | Volt |
| Fitment Detail | In fuel tank |
| Voltage | 12V |
| Part Note | Housing Colour: Yellow;Pressure:0.5 bar |
| Part Detail | Flow rate: 45 l/h;No. Inlets/Outlets: 3;No. of Poles: 5;Op. Mode: Electronic;With fuel sender unit |
£72.37
£60.31 ex VAT
Select Brand
£ 72.37
