Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2005
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Batteries
Batteries – Start Strong. Stay Powered. Drive On.
No start, no journey. Our range of automotive batteries gives you the instant energy, lasting charge, and cold-weather confidence your vehicle depends on. Whether you're replacing a worn-out unit or upgrading for modern electrics, we've got the power to keep you moving.
Built to last. Ready when you are.
Explore our full range of Car Batteries and power every drive with confidence.
In Stock
Banner Start-Stop Battery
This Banner Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Start-Stop Battery |
| UK Batt Ref | 096AGM |
| Size mm | 278mm long x 175mm wide x 190mm tall x 190mm tall inc. terminals |
| Cold Cranking Amps | 760en |
| Capacity Ah | 70ah |
| Layout | Layout 0 / terminals towards you positive on right |
| Hold Down Note | B13 |
| Terminal Note | terminal 1 normal pole |
| Battery Type | Battery-Running Bull |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75 |
| Fit Time Hrs | 24 Minutes |
| Fitment | Engine Compartment |
£136.68
£113.90 ex VAT
12V 70Ah 760A AGM Start Stop Plus Battery
YUAYBX9096
In Stock
12V 70Ah 760A AGM Start Stop Plus Battery
| Type | Battery |
|---|
£138.91
£115.76 ex VAT
2YR AGM EXIDE BATTERY VARIOUS 94-23
BANEK700
Not In Stock - Contact Us
2YR AGM EXIDE BATTERY VARIOUS 94-23
| Type | Car Battery |
|---|
£153.94
£128.28 ex VAT
Select Brand
£ 136.68
£ 121.15
£ 138.91
£ 153.94
Exide Standard Battery
EB620
Not In Stock - Contact Us
Exide Standard Battery
This Exide Standard Battery fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Brand Type | Excell |
| Capacity | 62Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 540A |
| Part Note | Hold-down Type: B13, Terminal Type: EN |
| Size mm | L: 242, W: 175, H: 190 |
| Trade No | 027SE, 56219GUG |
| Vehicle Detail | Post Positions: 0 |
| Voltage/Amps | 12V |
£79.28
£66.07 ex VAT
Select Brand
£ 79.28
Yuasa Standard Battery
YBX3027
Not In Stock - Contact Us
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Brand Type | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 62 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:550 |
| Hold Down Note | B13;B13 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:243;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
| Note | Check installation, multiple battery options |
£80.45
£67.04 ex VAT
In Stock
Starter Battery Audi BMW Dacia Ford Kia Lotus Porsche Rover
| Type | Battery |
|---|
£70.75
£58.96 ex VAT
Select Brand
£ 80.45
£ 70.75
Yuasa Standard Battery
YBX5027
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 65 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:640 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:243;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |
| Note | Check installation, multiple battery options |
£99.32
£82.77 ex VAT
In Stock
Starter Battery BMW Citroen DS Fiat Ford Honda Hyundai Kia M
£83.65
£69.71 ex VAT
Select Brand
£ 99.32
£ 83.65
