Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
2.0
Year: 2005
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Radiators Heaters Coolers
Radiators, Heaters & Coolers – Control the Heat. Drive with Confidence.
Your engine runs best at the right temperature — and our cooling system components make sure it stays there. Whether you're replacing a leaking radiator, upgrading your intercooler, or restoring cabin warmth with a new heater matrix, we've got the thermal solution that keeps performance high and temperatures low.
Stay cool. Stay warm. Stay in control.
Explore our full range of Radiators, Heaters & Coolers and protect your engine from the elements — inside and out.
AVA Cooling Fan
VN7534
Low Stock
AVA Cooling Fan
This AVA Cooling Fan fits the following vehicles
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | BKD |
| BHP | 138 |
| Sizes | Diameter: 363 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Rated power: 228 W, Clockwise rotation |
| Part Detail 4 | with resistor |
| Version | Alt. Version: 1 |
£93.67
£78.06 ex VAT
Select Brand
£ 93.67
Low Stock
AVA Cooling Fan (Left Hand, Right Hand)
This AVA Cooling Fan (Left Hand, Right Hand) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 05/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-04/05
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Sizes | Diameter: 363 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Rated power: 252 W, Anticlockwise rotation |
| Part Detail 4 | With radiator fan shroud, with resistor |
| Fitment | Years from/to: 05/05-->, Years from/to: -->04/05 |
| Vehicle Detail | For vehicles with air conditioning, For vehicles without air conditioning |
| Towbar Note | Towbar(+), Towbar(-) |
£115.60
£96.33 ex VAT
Select Brand
£ 115.60
AVA Cooling Fan (Right Hand)
VN7535
Not In Stock - Contact Us
AVA Cooling Fan (Right Hand)
This AVA Cooling Fan (Right Hand) fits the following vehicles
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 05/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-04/05
| Model | Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | BKD |
| BHP | 138 |
| Fitment | Years from/to: 05/05-->, Years from/to: -->04/05 |
| Sizes | Diameter: 293 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Rated power: 216 W, Clockwise rotation |
| Vehicle Detail | For vehicles with air conditioning, For vehicles without air conditioning |
| Towbar Note | Towbar(+) |
£51.64
£43.03 ex VAT
Select Brand
£ 51.64
Not In Stock - Contact Us
AVA Cooling Fan (Right Hand, Left Hand)
This AVA Cooling Fan (Right Hand, Left Hand) fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 05/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-04/05
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Sizes | Diameter: 363 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Rated power: 276 W, Anticlockwise rotation |
| Part Detail 4 | With radiator fan shroud, with resistor |
| Vehicle Detail | For vehicles without air conditioning, For vehicles with air conditioning, For vehicles with air conditioning, For vehicles without air conditioning |
| Version | Hot Climates(+) |
| Towbar Note | Towbar(+) |
| Fitment | Years from/to: 05/05-->, Years from/to: -->04/05 |
£128.54
£107.12 ex VAT
Select Brand
£ 128.54
AVA Heater
VNA6229
In Stock
AVA Heater
This AVA Heater fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Heat Exchanger, interior heating |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Material Type | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Aluminium |
| Sizes | Core Size: 185 x 178 x 32 mm |
| Inlet/Outlet | Inlet dia: 22.0mm, Outlet dia: 22.0 mm |
| Version | Rad. Technology: Brazed cooling fins |
£40.00
£33.33 ex VAT
Select Brand
£ 40.00
AVA Heater Blower
VN8337
In Stock
AVA Heater Blower
This AVA Heater Blower fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Interior Blower |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Material Type | Plastic |
| Sizes | Dia: 150 mm |
| No of Pins | 2 |
| Part Detail | Connector Shape: Rectangular, Plug type: Male, Rated power: 288 W, Anticlockwise rotation, Voltage: 12 V |
£86.70
£72.25 ex VAT
Select Brand
£ 86.70
AVA Heater Blower
VN8339
In Stock
AVA Heater Blower
This AVA Heater Blower fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Interior Blower |
| Engine Code | BDK, BKD |
| BHP | 75, 138 |
| Material Type | Plastic |
| Sizes | Dia: 149 mm |
| No of Pins | 5 |
| Part Detail | Connector Shape: Rectangular, Plug type: Male, Rated power: 264 W, Anticlockwise rotation, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | Control unit: With control unit |
£81.67
£68.06 ex VAT
Select Brand
£ 81.67
AVA Oil Cooler
VN3395
Low Stock
AVA Oil Cooler
This AVA Oil Cooler fits the following vehicles
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Oil Cooler |
| Engine Code | BKD |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 192 x 76 x 114 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| Part Detail 2 | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 10 |
| Part Detail 3 | Inlet DIA.: 16.0 mm, 13.0 |
£34.55
£28.79 ex VAT
Select Brand
£ 34.55
AVA Radiator
VN2204
In Stock
AVA Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 SDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling |
| Engine Code | BDK |
| BHP | 75 |
| Sizes | Core size: 650 x 415 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
£52.70
£43.92 ex VAT
Select Brand
£ 52.70
AVA Radiator
VN2208
In Stock
AVA Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 04/05-03/08
- Golf 2.0 TDi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-12/09
| Model | Golf 2.0 TDi 4Motion MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling ** CLEVER FIT ** |
| Engine Code | BKD |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 650 x 452 x 34 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| Part Detail 2 | Inlet dia: 32.5 mm, Outlet dia: 32.5 mm |
£73.16
£60.97 ex VAT
Select Brand
£ 73.16
