Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Insignia
Engine:
2.0
Year: 2010
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Starter Motors
Starter Motors – Fire It Up. First Time. Every Time.
No power, no journey — your starter motor is where it all begins. Our range delivers strong torque, fast engagement, and reliable starts, even in the coldest conditions. Whether you're refreshing a tired unit or upgrading for performance, we’ve got the cranking power you need.
Turn the key. Hear it roar.
Explore our full range of Starter Motors and bring instant ignition back to your drive.
Hella Starter Motor
8EA012527-641
Low Stock
Hella Starter Motor
This Hella Starter Motor fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
|---|---|
| Description | Starter |
| Engine Code | A20DTH, A20DTJ, A20DT |
| BHP | 128, 158 |
| Voltage | 12V |
| Sizes | Flange Dia.:82mm |
| Part Note | Rated: 1.7kw;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | 10 Teeth;3 Mounting Bores;Clockwise rotation |
| Vehicle Detail | 6-Speed Manual Transmission;Without start-stop function;Pinion Rest Pos.:4mm, 6-Speed Manual Transmission;Pinion Rest Pos.:4mm, 6-Speed Manual Transmission;Without start-stop function;Pinion Rest Pos.:4mm, 6-Speed Manual Transmission;Without start-stop function;Pinion Rest Pos.:4mm, 6-Speed Manual Transmission;Pinion Rest Pos.:4mm |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
| Chassis Note | To Ch. No.: 91999999, From Ch. No.: C1000001, From Ch. No.: C1000001, To Ch. No.: 91999999 |
£164.42
£137.02 ex VAT
WAI Starter Motor
33173N
In Stock
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | A20DTH, A20DTJ, A20DT |
| BHP | 128, 158 |
| Availability | Live |
| Vehicle Detail | Without Start-Stop Function;Manual Trans. |
| Fitment Type | 10 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.8kW |
| Part Detail | 3Mount. Bores;0Thread Bores;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Mitsubishi |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £24.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£69.00
£57.50 ex VAT
Select Brand
£ 164.42
£ 69.00
WAI Starter Motor
19241N
Low Stock
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | A20DTH, A20DT, A20DTJ |
| BHP | 128, 158 |
| Availability | Live |
| Vehicle Detail | With Start-Stop Function;Manual Trans. |
| Fitment Type | 11 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.7kW |
| Part Detail | 3Mount. Bores;0Thread Bores;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £12.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£89.17
£74.31 ex VAT
Select Brand
£ 89.17
