Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Insignia
Engine:
2.0
Year: 2010
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Blue Print Oil Filter
COPADW192115
In Stock
Blue Print Oil Filter
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 170 (2013-2017) 01/09-05/17
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 170 (2013-2017) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | B20DTH |
| BHP | 168 |
| Part Note | with sealing ring |
| Unit Size | Outer Dia.[mm]:58,Height[mm]:123 |
| Specification | Filter Type:filter insert |
£14.03
£11.69 ex VAT
£21.11
£17.59 ex VAT
Select Brand
£ 14.03
£ 21.11
Purflux Cabin Filter
AH286
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | A20DTH, A20DTJ, A20DT |
| BHP | 128, 158 |
| Note | Height1 (H1):35 mm, Length (D1):240 mm, Width (D2):204 mm |
| Thread Note | Standard |
£20.24
£16.87 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Saab Chevrolet Mercedes Vauxhall 68-19
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 20.24
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH732
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | A20DTH, A20DTJ, A20DT |
| BHP | 128, 158 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):240 mm, Width (D2):204 mm |
| Thread Note | Standard |
£13.85
£11.54 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Chevrolet Vauxhall Byd 10-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 13.85
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHC286
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | A20DTH, A20DTJ, A20DT |
| BHP | 128, 158 |
| Note | Height1 (H1):35 mm, Length (D1):240 mm, Width (D2):204 mm |
| Thread Note | Carbon |
£16.20
£13.50 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Saab Chevrolet Mercedes Vauxhall 68-19
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 16.20
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHH286
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | A20DTH, A20DT, A20DTJ |
| BHP | 128, 158 |
| Note | Height1 (H1):35 mm, Length (D1):240 mm, Width (D2):204 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£22.18
£18.48 ex VAT
Select Brand
£ 22.18
Purflux Fuel Filter
C525
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | A20DTH, A20DT, A20DTJ |
| BHP | 128, 158 |
| Note | Height1 (H1):90 mm, Ext dia (D1):78 mm, Int dia (D2):24 mm |
£30.50
£25.42 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Saab Chevrolet Mercedes Vauxhall 68-18
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 30.50
£ 0.00
