Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Insignia
Engine:
2.0
Year: 2010
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Pads
Brake Pads – Quiet Stops. Strong Grip. Total Control.
Your first line of defence when you hit the brakes. Our brake pads deliver the bite, balance, and confidence you need for every stop — whether you're navigating traffic, towing heavy loads, or carving corners. From daily drivers to track-ready setups, we’ve got the stopping power that fits your style.
Feel the grip. Trust the stop.
Explore our full range of Brake Pads and take control of every journey.
Jurid Brake Pad Set (Front)
573269J
In Stock
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | A20DTJ, A20DT, A20DTH, A20DTH |
| BHP | 128, 158 |
| OE System | Mando |
| Disc Dia mm | 296 |
| Sizes | W:131.5mm,H:59.6mm,H1:59.6mm,Thickn.:18.2mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | With Acoustic Wear Warning, Wear Ind.(Screech):2, With Shim |
| Vehicle Detail | Gearbox: Manual |
| Chassis Note | For PR No.: J60 |
| Fits with Part No | 562460JC-1 |
£59.48
£49.57 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Saab Vauxhall 08-17
£46.20
£38.50 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Saab Vauxhall 08-17
FERPPF21695
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Saab Vauxhall 08-17
£34.91
£29.09 ex VAT
Brake Pad Set - Ceramic Pad Saab Vauxhall 08-17
FERPPF921695HP
In Stock
Brake Pad Set - Ceramic Pad Saab Vauxhall 08-17
£44.78
£37.32 ex VAT
Select Brand
£ 59.48
£ 46.20
£ 34.91
£ 44.78
Jurid Brake Pad Set (Front)
573270J
In Stock
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | A20DTJ, A20DT, A20DTH |
| BHP | 128, 158 |
| OE System | Mando |
| Disc Dia mm | 321 |
| Sizes | W:142mm,H:65.9mm,H1:65.9mm,Thickn.:18.9mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | With Acoustic Wear Warning, Wear Ind.(Screech):2, With Shim |
| Vehicle Detail | Gearbox: Automatic |
| Chassis Note | For PR No.: J61 |
£62.68
£52.23 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Saab Vauxhall 08-19
£50.15
£41.79 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Saab Vauxhall 08-19
FERPPF21684
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Saab Vauxhall 08-19
£32.60
£27.17 ex VAT
Brake Pad Set - Ceramic Pad Saab Vauxhall 08-19
FERPPF921684HP
In Stock
Brake Pad Set - Ceramic Pad Saab Vauxhall 08-19
£50.05
£41.71 ex VAT
Select Brand
£ 62.68
£ 50.15
£ 32.60
£ 50.05
Jurid Brake Pad Set (Rear)
573313J
In Stock
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | A20DTJ, A20DT, A20DTH, A20DTH |
| BHP | 128, 158 |
| OE System | TRW |
| Disc Dia mm | 292,315, 315, 292, 315 |
| Sizes | W:106.4mm,H:47.1mm,H1:47.1mm,Thickn.:17.2mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | With Acoustic Wear Warning, Wear Ind.(Screech):4, With Shim |
| Vehicle Detail | Gearbox: Automatic, Gearbox: Manual |
| Chassis Note | For PR No.: J60,J61, For PR No.: J61, For PR No.: J60,J61 |
| Fits with Part No | 562463JC-1 |
£49.21
£41.01 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Saab Vauxhall 08-17
£39.02
£32.52 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Saab Chevrolet Vauxhall 08-17
£27.78
£23.15 ex VAT
Brake Pad Set - Ceramic Pad Saab Chevrolet Vauxhall 08-17
FERPPF921697HP
In Stock
Brake Pad Set - Ceramic Pad Saab Chevrolet Vauxhall 08-17
£37.94
£31.62 ex VAT
Select Brand
£ 49.21
£ 39.02
£ 27.78
£ 37.94
