Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Insignia
Engine:
2.0
Year: 2010
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Batteries
Batteries – Start Strong. Stay Powered. Drive On.
No start, no journey. Our range of automotive batteries gives you the instant energy, lasting charge, and cold-weather confidence your vehicle depends on. Whether you're replacing a worn-out unit or upgrading for modern electrics, we've got the power to keep you moving.
Built to last. Ready when you are.
Explore our full range of Car Batteries and power every drive with confidence.
Exide Standard Battery
EB852
Low Stock
Exide Standard Battery
This Exide Standard Battery fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | A20DT, A20DTJ |
| BHP | 128 |
| Brand Type | Excell |
| Capacity | 85Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 760A |
| Part Note | Hold-down Type: B13, Terminal Type: EN |
| Size mm | L: 353, W: 175, H: 175 |
| Trade No | 112SE, 58042GUG |
| Vehicle Detail | Post Positions: 0 |
| Voltage/Amps | 12V |
£127.76
£106.47 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Starter Battery BMW Ford Jeep Porsche Seat VW 86-10
| Type | Car Battery |
|---|
£107.23
£89.36 ex VAT
Low Stock
Starter Battery BMW Ford Jeep Porsche Seat VW 86-10
| Type | Battery |
|---|
£143.08
£119.23 ex VAT
Select Brand
£ 127.76
£ 107.23
£ 143.08
Exide Start-Stop Battery
EK960
Not In Stock - Contact Us
Exide Start-Stop Battery
This Exide Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Start-Stop Battery |
| Engine Code | A20DTH, A20DTJ, A20DT |
| BHP | 128, 158 |
| Brand Type | AGM |
| Capacity | 96Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 850A |
| Part Note | Hold-down Type: B13, Terminal Type: EN |
| Size mm | L: 353, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | AGM900, EK900, EK920, EK950 |
| Trade No | 017AGM, AGM95SS |
| Vehicle Detail | Post Positions: 0 |
| Voltage/Amps | 12V |
£211.10
£175.92 ex VAT
Select Brand
£ 211.10
Exide Start-Stop Battery
EK820
Not In Stock - Contact Us
Exide Start-Stop Battery
This Exide Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) |
| Description | Start-Stop Battery |
| Engine Code | A20DTH |
| BHP | 158 |
| Brand Type | AGM |
| Capacity | 82Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 800A |
| Part Note | Hold-down Type: B13, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 315, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | AGM800, EK800 |
| Trade No | 115AGM, AGM80SS |
| Vehicle Detail | Post Positions: 0 |
| Voltage/Amps | 12V |
£179.70
£149.75 ex VAT
Select Brand
£ 179.70
Yuasa Start-Stop Battery
YBX9019
In Stock
Yuasa Start-Stop Battery
This Yuasa Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 08/10-12/12
- Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) 11/08-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 08/10-12/14
- Insignia 2.0 CDTi 160 (2008-2014) 11/08-12/14
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Insignia 2.0 CDTi 130 (2008-2014) |
| Description | Start-Stop Battery |
| Engine Code | A20DTH, A20DTJ, A20DT |
| BHP | 128, 158 |
| Brand Type | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 95 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:850 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:353;W:175 |
| Part Note | Designed for high specification Start-Stop vehicles;AGM Battery,With Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Micro-Cycle M1-M3: M3;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W5;Performance Marking: W5-C2-V3-M3 |
| Voltage | 12V |
| Note | OE battery is AGM. Only replace with AGM battery, OE battery is AGM. Only replace with AGM battery, OE battery is AGM. Only replace with AGM battery;Check installation, multiple battery options |
| Vehicle Detail | With start-stop function |
£238.03
£198.36 ex VAT
In Stock
Starter Battery BMW Citroen Bentley Fiat Ford Hyundai Kia Ni
| Type | Car Battery |
|---|
£185.60
£154.67 ex VAT
£171.30
£142.75 ex VAT
Select Brand
£ 238.03
£ 185.60
£ 164.34
£ 171.30
