Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Passat
Engine:
1.9
Year: 2005
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Pads
Brake Pads – Quiet Stops. Strong Grip. Total Control.
Your first line of defence when you hit the brakes. Our brake pads deliver the bite, balance, and confidence you need for every stop — whether you're navigating traffic, towing heavy loads, or carving corners. From daily drivers to track-ready setups, we’ve got the stopping power that fits your style.
Feel the grip. Trust the stop.
Explore our full range of Brake Pads and take control of every journey.
Jurid Brake Pad Set (Front)
573128J
In Stock
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | BXE, BKC, BLS, BXE, BLS, BKC |
| BHP | 103 |
| OE System | ATE |
| Disc Dia mm | 312 |
| Sizes | W:155mm,W1:156mm, H:71.4mm,H1:71.4mm,Thickn.:20.3mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | No. of Wear Ind.: 1, Incl. Wear Warning Contact |
| Chassis Note | For PR No.: 1LH,1LJ,1ZG,1ZM |
£48.26
£40.22 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Audi Seat Skoda VW 03-22
£37.90
£31.58 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Audi Seat Skoda VW 03-22
£28.58
£23.82 ex VAT
Brake Pad Set - Ceramic Pad Audi Seat Skoda VW 03-22
FERPPF921313HP
In Stock
Brake Pad Set - Ceramic Pad Audi Seat Skoda VW 03-22
£37.79
£31.49 ex VAT
Select Brand
£ 48.26
£ 37.90
£ 28.58
£ 37.79
Jurid Brake Pad Set (Front)
573037J
Not In Stock - Contact Us
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-05/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-05/05
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | AVF, AWX, AVF, AVB |
| BHP | 130, 130, 100 |
| OE System | ATE |
| Disc Dia mm | 288 |
| Sizes | W:156mm,H:74mm,H1:74mm,Thickn.:20.1mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | Directional Brake Pads, Incl. Wear Warning Contact |
| Vehicle Detail | Wheel Size: 20.4 Inch |
| Chassis Note | For PR No.: 1ZC |
£35.02
£29.18 ex VAT
Select Brand
£ 35.02
Jurid Brake Pad Set (Rear)
573667J
In Stock
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | BLS, BXE, BKC, BXE, BKC, BLS |
| BHP | 103 |
| OE System | TRW |
| Disc Dia mm | 282 |
| Sizes | W:105.3mm,H:56.2mm,H1:56.2mm,Thickn.:16.8mm |
| Part Note | Without Accessories, With Brake Caliper Screws |
| Part Detail | Not Prepared For Wear Indicator, With Shim |
| Chassis Note | For PR No.: 1KU,1KW |
£40.15
£33.46 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Audi Seat VW 05-22
£37.09
£30.91 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Audi Seat VW 05-22
FERPPF21654
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Audi Seat VW 05-22
£27.31
£22.76 ex VAT
Brake Pad Set - Ceramic Pad Audi Seat VW 05-22
FERPPF921654HP
In Stock
Brake Pad Set - Ceramic Pad Audi Seat VW 05-22
£37.22
£31.02 ex VAT
Select Brand
£ 40.15
£ 37.09
£ 27.31
£ 37.22
Jurid Brake Pad Set (Rear)
571906J
In Stock
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-05/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-05/05
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | AVF, AVB, AVF, AWX |
| BHP | 130, 100, 130 |
| OE System | TRW |
| Disc Dia mm | 245 |
| Sizes | W:87mm,H:53mm,H1:53mm,Thickn.:17mm |
| Part Note | With Accessories |
| Part Detail | Not Prepared For Wear Indicator |
| Chassis Note | For PR No.: 1KD |
£25.09
£20.91 ex VAT
Low Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Audi Ford Peugeot Seat Skoda Vaux
£23.41
£19.51 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Brake Pad Set - Disc Brake Citroen Nissan Renault Vauxhall 9
£29.26
£24.38 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Audi Peugeot Renault Seat VW 83-1
£20.94
£17.45 ex VAT
Brake Pad Set - Ceramic Pad Audi Peugeot Renault Seat VW 83-
FERPPF920533HP
In Stock
Brake Pad Set - Ceramic Pad Audi Peugeot Renault Seat VW 83-
£23.38
£19.48 ex VAT
£24.83
£20.69 ex VAT
£35.99
£29.99 ex VAT
Select Brand
£ 25.09
£ 23.41
£ 29.26
£ 20.94
£ 23.38
£ 24.83
£ 35.99
