Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Passat
Engine:
1.9
Year: 2005
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Hella Alternator
8EL011710-791
Low Stock
Hella Alternator
This Hella Alternator fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
|---|---|
| Description | Alternator |
| Engine Code | BKC;BLS;BXE |
| BHP | 103 |
| OE System | Valeo, Bosch-Valeo, Valeo |
| Amps | Charge Current: 140 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:56mm |
| Part Note | with freewheel belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 6;12V;Connector/Clamp: B+/L/DFM |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
£184.44
£153.70 ex VAT
Alternator Audi Seat Skoda VW 03-22
DEL11425N
Low Stock
Alternator Audi Seat Skoda VW 03-22
| Type | Alternator |
|---|
Please note: this Alternator Audi Seat Skoda VW 03-22 has a surcharge of £48.00.
If you return your old Alternator Audi Seat Skoda VW 03-22 the surcharge will be refunded.
If you return your old Alternator Audi Seat Skoda VW 03-22 the surcharge will be refunded.
£125.74
£104.78 ex VAT
Select Brand
£ 184.44
£ 125.74
Hella Alternator
8EL011710-321
Not In Stock - Contact Us
Hella Alternator
This Hella Alternator fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
|---|---|
| Description | Alternator |
| Engine Code | AVF, AVB, AWX, AVF, AVB, AVF, AWX |
| BHP | 130, 100, 130 |
| OE System | Bosch, Bosch, Value, Bosch |
| Amps | Charge Current: 120 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:56mm |
| Part Note | with freewheel belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 6;12V |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
£169.62
£141.35 ex VAT
Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15
DEL13853N
In Stock
Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15
| Type | Alternator |
|---|
Please note: this Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15 has a surcharge of £24.00.
If you return your old Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15 the surcharge will be refunded.
If you return your old Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15 the surcharge will be refunded.
£98.39
£81.99 ex VAT
Select Brand
£ 169.62
£ 98.39
WAI Alternator
11210N
Low Stock
WAI Alternator
This WAI Alternator fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Alternator |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Alternator |
| Engine Code | AVF, AVF, AVB, AWX, AWX, AVB, AVF |
| BHP | 130, 130, 100 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 120 |
| Pulley Note | with freewheel belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 56 |
| Part Detail | 5Grooves |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:19.99;L.:26.01;W.:22.5 |
Please note: this WAI Alternator has a surcharge of £48.00.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
£131.47
£109.56 ex VAT
Select Brand
£ 131.47
WAI Alternator
23320N
Not In Stock - Contact Us
WAI Alternator
This WAI Alternator fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Alternator |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Alternator |
| Engine Code | AVF, AVF, AWX, AVB |
| BHP | 130, 130, 100 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 140 |
| Pulley Note | with freewheel belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 56 |
| Part Detail | 5Grooves |
| Part Note | Replaces Manuf.: Valeo |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:19.99;L.:26.01;W.:22.5 |
Please note: this WAI Alternator has a surcharge of £24.00.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
£118.57
£98.81 ex VAT
Select Brand
£ 118.57
