Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Passat
Engine:
1.9
Year: 2005
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1160
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | BKC, BLS, BXE |
| BHP | 103 |
| Note | Height1 (H1):70 mm, Length (D1):345 mm, Width (D2):135 mm |
| Equipment Without pre-filter |
£17.95
£14.96 ex VAT
Air Filter Audi Seat Skoda VW 95-22
LUFR3001
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Audi Seat Skoda VW 95-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 17.95
£ 0.00
Purflux Air Filter
A1217
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | BXE, BLS, BKC, BKC, BXE, BLS |
| BHP | 103 |
| Note | Height1 (H1):75 mm, Length (D1):344 mm, Width (D2):135 mm |
| Equipment with pre-filter |
£20.45
£17.04 ex VAT
Air Filter Audi Seat Skoda VW 95-22
LUFR3001P
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Audi Seat Skoda VW 95-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 20.45
£ 0.00
Purflux Air Filter
A1890
Not In Stock - Contact Us
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | AVF, AVB, AVF, AWX |
| BHP | 130, 100, 130 |
| Note | Height1 (H1):65 mm, Length (D1):254 mm, Width (D2):213 mm |
| Equipment with pre-filter |
£19.22
£16.02 ex VAT
Select Brand
£ 19.22
Purflux Air Filter
A325
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | AVF, AWX, AVF, AVB |
| BHP | 130, 130, 100 |
| Note | Height1 (H1):58 mm, Length (D1):254 mm, Width (D2):214 mm |
| Equipment Without pre-filter |
£18.74
£15.62 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Audi BMW Skoda Vauxhall VW 86-08
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 18.74
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH378
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | BKC, BLS, BXE |
| BHP | 103 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Standard |
£14.80
£12.33 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Audi Seat Skoda VW 95-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 14.80
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHA378
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | BXE, BLS, BKC |
| BHP | 103 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£34.19
£28.49 ex VAT
Select Brand
£ 34.19
Purflux Cabin Filter
AHC378
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | BKC, BLS, BXE |
| BHP | 103 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Carbon |
£23.86
£19.88 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
CARBON CAB FILTER AUDI A3 Q3 RSQ3 S3 TT VW GOLF 03-21
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 23.86
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHH378
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | BKC, BXE, BLS, BXE, BLS, BKC |
| BHP | 103 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£31.12
£25.93 ex VAT
Select Brand
£ 31.12
Purflux Cabin Filter
AHA178
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | AVF, AVB, AVF, AWX |
| BHP | 130, 100, 130 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£20.04
£16.70 ex VAT
Select Brand
£ 20.04
Purflux Cabin Filter
AHC178
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | AVF, AVB, AVF, AWX, AWX, AVB, AVF |
| BHP | 130, 100, 130, 130, 100 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Carbon |
£48.18
£40.15 ex VAT
Filter - Cabin Air Audi VW 96-13
LUFC5081K
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Audi VW 96-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 48.18
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHH104
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | AVF, AWX, AVF, AVB |
| BHP | 130, 130, 100 |
| Note | Height1 (H1):25 mm, Length (D1):283 mm, Width (D2):205 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£23.42
£19.52 ex VAT
Select Brand
£ 23.42
Purflux Cabin Filter
AHH178
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | AVF, AVB, AVF, AWX, AVF, AWX, AVB |
| BHP | 130, 100, 130, 130, 100 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£25.55
£21.29 ex VAT
Select Brand
£ 25.55
Purflux Fuel Filter
C515
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | BKC, BLS, BXE |
| BHP | 103 |
| Note | Height1 (H1):135 mm, Ext dia (D1):78 mm, Int dia (D2):11 mm |
£22.12
£18.43 ex VAT
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 03-20
LUFF7124
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 03-20
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 22.12
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
CS701
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | AVF, AVB, AVF, AWX |
| BHP | 130, 100, 130 |
| Note | Height1 (H1):152 mm, Ext dia (D1):80 mm, Thread1 (D2):M16x1,5, Thread 2 (D3):M8x1,25 |
£33.67
£28.06 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Alfa Romeo Audi Citroen Fiat Peugeot Renault Sea
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 33.67
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
FCS711
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | AVF, AWX, AVF, AVB, AVB, AVF, AWX |
| BHP | 130, 130, 100, 100, 130 |
| Note | Height1 (H1):200 mm, Ext dia (D1):80 mm |
£40.57
£33.81 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Audi Fiat Seat Skoda VW 94-10
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 40.57
£ 0.00
Purflux Oil Filter
L267D
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 06/05-12/09
- Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) 11/05-12/09
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi B6 (2005-2011) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | BKC, BLS, BXE |
| BHP | 103 |
| Note | Height1 (H1):142 mm, Ext dia (D1):71 mm, Int dia (D2):28 mm |
£9.64
£8.03 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi Chrysler Dodge Ford Jeep Mitsubishi Seat Sko
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 9.64
£ 0.00
Purflux Oil Filter
L291
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-08/05
- Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) 01/03-12/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-08/05
- Passat 1.9 TDi PD B5.5 (2001-2005) 12/00-12/05
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Passat 1.9 TDi PD 4Motion B5.5 (2001-2005) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | AVF, AVB, AVF, AWX |
| BHP | 130, 100, 130 |
| Note | Height1 (H1):155 mm, Ext dia (D1):65 mm, Int dia (D2):26 mm |
£11.53
£9.61 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi Ford Seat Skoda VW 95-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 11.53
£ 0.00
