Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.6
Year: 2005
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Starter Motors
Starter Motors – Fire It Up. First Time. Every Time.
No power, no journey — your starter motor is where it all begins. Our range delivers strong torque, fast engagement, and reliable starts, even in the coldest conditions. Whether you're refreshing a tired unit or upgrading for performance, we’ve got the cranking power you need.
Turn the key. Hear it roar.
Explore our full range of Starter Motors and bring instant ignition back to your drive.
Hella Starter Motor
8EA012527-531
Low Stock
Hella Starter Motor
This Hella Starter Motor fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
|---|---|
| Description | Starter |
| Engine Code | BLP, BLF, BAG |
| BHP | 115 |
| Voltage | 12V |
| OE System | Bosch, Valeo |
| Sizes | Flange Dia.:76mm |
| Part Note | Rated: 1kw;Starter Output: 0.9 , 1.0kw;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | 10 Teeth;2 Mounting Bores;Anticlockwise rotation |
| Vehicle Detail | Pinion Rest Pos.:53mm, Manual Transmission;Pinion Rest Pos.:53mm |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
£117.64
£98.03 ex VAT
WAI Starter Motor
32675N
In Stock
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | BLF, BLP, BAG |
| BHP | 115 |
| Availability | Live |
| Fitment Type | 10 |
| Fitment Detail | Rated Power:1kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;0Thread Bores;Anti-clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £24.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£58.74
£48.95 ex VAT
Select Brand
£ 117.64
£ 58.74
WAI Starter Motor
17970N
In Stock
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | BLF, BLP, BAG |
| BHP | 115 |
| Availability | Live |
| Fitment Type | 10 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.1kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;0Thread Bores;Anti-clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £12.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£65.80
£54.83 ex VAT
Select Brand
£ 65.80
WAI Starter Motor
17781N
Low Stock
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | ATN, AUS, BCB, AZD, AVU |
| BHP | 105, 102 |
| Availability | Live |
| Fitment Type | 9 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.1kW |
| Part Detail | 3Mount. Bores;0Thread Bores;Anti-clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £24.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£64.64
£53.87 ex VAT
Select Brand
£ 64.64
