Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.6
Year: 2005
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1216
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | BAG, BLF, BLP |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):42 mm, Length (D1):300 mm, Width (D2):155 mm |
£25.91
£21.59 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 25.91
£ 0.00
Purflux Air Filter
A1045
Low Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | ATN, AUS |
| BHP | 105 |
| Note | Height1 (H1):32 mm, Length (D1):417 mm, Width (D2):187 mm |
£16.20
£13.50 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 16.20
£ 0.00
Purflux Air Filter
A1131
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | AZD, BCB |
| BHP | 105 |
| Note | Height1 (H1):43 mm, Length (D1):288 mm, Width (D2):189 mm |
£15.04
£12.53 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 15.04
£ 0.00
Purflux Air Filter
A1208
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | AVU |
| BHP | 102 |
| Note | Height1 (H1):56 mm, Length (D1):364 mm, Width (D2):185 mm |
| Equipment with pre-filter |
£18.46
£15.38 ex VAT
Air Filter Audi Seat Skoda VW 96-13
LUFR3026P
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Audi Seat Skoda VW 96-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 18.46
£ 0.00
Purflux Air Filter
A379
Low Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | AVU |
| BHP | 102 |
| Note | Height1 (H1):50 mm, Length (D1):364 mm, Width (D2):185 mm |
| Equipment Without pre-filter |
£14.80
£12.33 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Audi Mazda Seat Skoda VW 92-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 14.80
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH378
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | BLP, BLF, BAG |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Standard |
£14.80
£12.33 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Audi Seat Skoda VW 95-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 14.80
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHA378
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | BLP, BLF, BAG |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£34.19
£28.49 ex VAT
Select Brand
£ 34.19
Purflux Cabin Filter
AHC378
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | BAG, BLF, BLP |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Carbon |
£23.86
£19.88 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
CARBON CAB FILTER AUDI A3 Q3 RSQ3 S3 TT VW GOLF 03-21
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 23.86
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHH378
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | BLF, BAG, BLP |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£31.12
£25.93 ex VAT
Select Brand
£ 31.12
Purflux Cabin Filter
AHA178
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | AZD, BCB, ATN, AUS, AVU |
| BHP | 105, 102 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£20.04
£16.70 ex VAT
Select Brand
£ 20.04
Purflux Cabin Filter
AHC178
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | BCB, AZD, AUS, ATN, AVU |
| BHP | 105, 102 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Carbon |
£48.18
£40.15 ex VAT
Filter - Cabin Air Audi VW 96-13
LUFC5081K
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Audi VW 96-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 48.18
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHH178
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | BCB, ATN, AUS, AZD, AVU |
| BHP | 105, 102 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£25.55
£21.29 ex VAT
Select Brand
£ 25.55
Purflux Fuel Filter
EP207
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 10/05-03/08
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | BAG, BLF, BLP |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):164 mm, Ext dia (D1):55 mm |
| Filter Type | 10/05--> |
£29.88
£24.90 ex VAT
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 01-24
LUFF7056
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 01-24
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 29.88
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
EP163
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | BAG, BLF, BLP |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):162 mm, Ext dia (D1):55 mm |
£10.36
£8.63 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Alfa Romeo Chevrolet Fiat Lancia Lada Ford Hyund
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 10.36
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
EP201
Low Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-09/05
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | BAG, BLP, BLF |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):152 mm, Ext dia (D1):55 mm |
| Filter Type | -->09/05 |
£19.80
£16.50 ex VAT
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 99-15
LUFF7410
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 99-15
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 19.80
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
EP192
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | ATN, AUS, AZD, BCB, AVU |
| BHP | 105, 102 |
| Note | Height1 (H1):171 mm, Ext dia (D1):81 mm |
£12.91
£10.76 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW Bentley 82-16
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 12.91
£ 0.00
Purflux Oil Filter
L353
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | BAG, BLF, BLP |
| BHP | 115 |
| Note | Height1 (H1):72 mm, Ext dia (D1):65 mm, Int dia (D2):9 mm |
£14.44
£12.03 ex VAT
Oil Filter Audi Seat Skoda VW 02-18
LUFL9065
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi Seat Skoda VW 02-18
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 14.44
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS325D
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | ATN, AUS, AZD, BCB |
| BHP | 105 |
| Note | Height1 (H1):93 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
£11.56
£9.63 ex VAT
Oil Filter Audi Seat Skoda VW 87-15
LUFL9019
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi Seat Skoda VW 87-15
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 11.56
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS969
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | ATN, AUS, BCB, AZD |
| BHP | 105 |
| Note | Height1 (H1):78 mm, Ext dia (D1):78 mm, Thread1 (D2):3/4-16F |
£11.05
£9.21 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi Cupra Ford Seat Skoda VW 87-24
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 11.05
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS324
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | AVU |
| BHP | 102 |
| Note | Height1 (H1):122 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
£18.74
£15.62 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi BMW Citroen Seat Maserati Skoda VW 70-17
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 18.74
£ 0.00
