Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.6
Year: 2005
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Hella Alternator
8EL011710-311
Not In Stock - Contact Us
Hella Alternator
This Hella Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | Alternator |
| Engine Code | ATN;AUS;AZD;BCB, ATN;AUS;AZD, AVU |
| BHP | 105, 102 |
| OE System | Bosch, Value, Valeo, Bosch, Value |
| Amps | Charge Current: 90 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:56mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 6;12V;Connector/Clamp: B+/L/DFM |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
Please note: this Hella Alternator has a surcharge of £24.00.
If you return your old Hella Alternator the surcharge will be refunded.
If you return your old Hella Alternator the surcharge will be refunded.
£138.07
£115.06 ex VAT
WAI Alternator
13850N
Low Stock
WAI Alternator
This WAI Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Type | Alternator |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
| Description | Alternator |
| Engine Code | ATN, AUS, AZD, BCB, AVU |
| BHP | 105, 102 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 70 |
| Pulley Note | with ribbed belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 56 |
| Part Detail | 6Grooves |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:18.01;L.:20.9;W.:18.49 |
Please note: this WAI Alternator has a surcharge of £48.00.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
£114.04
£95.03 ex VAT
Select Brand
£ 138.07
£ 114.04
Hella Alternator
8EL011710-481
Not In Stock - Contact Us
Hella Alternator
This Hella Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 07/00-08/06
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | Alternator |
| Engine Code | AUS;AZD;BCB |
| BHP | 105 |
| OE System | Bosch |
| Amps | Charge Current: 90 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:50mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 6;12V |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
£163.63
£136.36 ex VAT
Select Brand
£ 163.63
Hella Alternator
8EL011710-321
Not In Stock - Contact Us
Hella Alternator
This Hella Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 12/00-08/06
| Model | Golf 1.6 MK4 (Typ1J5) (1999-2006) |
|---|---|
| Description | Alternator |
| Engine Code | AVU |
| BHP | 102 |
| OE System | Bosch |
| Amps | Charge Current: 120 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:56mm |
| Part Note | with freewheel belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 6;12V |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
£169.62
£141.35 ex VAT
Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15
DEL13853N
In Stock
Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15
| Type | Alternator |
|---|
Please note: this Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15 has a surcharge of £24.00.
If you return your old Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15 the surcharge will be refunded.
If you return your old Alternator Audi Ford Seat Skoda VW 95-15 the surcharge will be refunded.
£98.39
£81.99 ex VAT
Select Brand
£ 169.62
£ 98.39
WAI Alternator
23361N
Low Stock
WAI Alternator
This WAI Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) 12/03-03/08
| Type | Alternator |
|---|---|
| Model | Golf 1.6 FSi MK5 (Typ1K1) (2003-2009) |
| Description | Alternator |
| Engine Code | BLF, BLP, BAG |
| BHP | 115 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 110 |
| Pulley Note | with ribbed belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 50 |
| Part Detail | 6Grooves |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:18.01;L.:20.9;W.:18.49 |
Please note: this WAI Alternator has a surcharge of £48.00.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
£105.13
£87.61 ex VAT
Select Brand
£ 105.13
