Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.4
Year: 2011
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1301
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | BUD, CGGA |
| BHP | 79 |
| Note | Height1 (H1):42 mm, Length (D1):375 mm, Width (D2):191 mm |
£20.70
£17.25 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 20.70
£ 0.00
Purflux Air Filter
A1168
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | CAXA |
| BHP | 120 |
| Note | Height1 (H1):220 mm, Ext dia (D1):136 mm, Int dia (D2):69 mm |
| Equipment Without pre-filter |
£21.52
£17.93 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
AIR FILTER AUDI A3 VW BEETLE GOLF PASSAT 03-18
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 21.52
£ 0.00
Purflux Air Filter
A1199
Low Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | CAXA |
| BHP | 120 |
| Note | Height1 (H1):220 mm, Ext dia (D1):136 mm, Int dia (D2):69 mm |
| Equipment with pre-filter |
£23.94
£19.95 ex VAT
Select Brand
£ 23.94
Purflux Air Filter
A1160
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | CAVD, CNWA, CTHD, CAVD |
| BHP | 158 |
| Note | Height1 (H1):70 mm, Length (D1):345 mm, Width (D2):135 mm |
| Equipment Without pre-filter |
£17.95
£14.96 ex VAT
Air Filter Audi Seat Skoda VW 95-22
LUFR3001
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Audi Seat Skoda VW 95-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 17.95
£ 0.00
Purflux Air Filter
A1217
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | CNWA, CAVD, CTHD, CAVD |
| BHP | 158 |
| Note | Height1 (H1):75 mm, Length (D1):344 mm, Width (D2):135 mm |
| Equipment with pre-filter |
£20.45
£17.04 ex VAT
Air Filter Audi Seat Skoda VW 95-22
LUFR3001P
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Audi Seat Skoda VW 95-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 20.45
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH378
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | BUD, CGGA, CAXA, CAVD, CNWA, CTHD, CAVD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Standard |
£14.80
£12.33 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Audi Seat Skoda VW 95-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 14.80
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHA378
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | CGGA, BUD, CAXA, CAVD, CNWA, CTHD, CAVD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£34.19
£28.49 ex VAT
Select Brand
£ 34.19
Purflux Cabin Filter
AHC378
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | BUD, CGGA, CAXA, CAVD, CNWA, CTHD, CAVD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Carbon |
£23.86
£19.88 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
CARBON CAB FILTER AUDI A3 Q3 RSQ3 S3 TT VW GOLF 03-21
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 23.86
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHH378
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | CGGA, BUD, CAXA, CNWA, CAVD, CTHD, CAVD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):286 mm, Width (D2):212 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£31.12
£25.93 ex VAT
Select Brand
£ 31.12
Purflux Fuel Filter
EP204
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | BUD, CGGA |
| BHP | 79 |
| Note | Height1 (H1):165 mm, Ext dia (D1):55 mm |
£33.49
£27.91 ex VAT
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 94-16
LUFF7054
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 94-16
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 33.49
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
EP207
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | CAXA, CAVD, CNWA, CTHD, CAVD |
| BHP | 120, 158 |
| Note | Height1 (H1):164 mm, Ext dia (D1):55 mm |
£29.88
£24.90 ex VAT
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 01-24
LUFF7056
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Audi Seat Skoda VW 01-24
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 29.88
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS325D
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | BUD, CGGA |
| BHP | 79 |
| Note | Height1 (H1):93 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
£11.56
£9.63 ex VAT
Oil Filter Audi Seat Skoda VW 87-15
LUFL9019
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi Seat Skoda VW 87-15
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 11.56
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS969
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | CGGA, BUD |
| BHP | 79 |
| Note | Height1 (H1):78 mm, Ext dia (D1):78 mm, Thread1 (D2):3/4-16F |
£11.05
£9.21 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi Cupra Ford Seat Skoda VW 87-24
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 11.05
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS391A
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | CAXA, CAVD, CNWA, CTHD, CAVD |
| BHP | 120, 158 |
| Note | Height1 (H1):93 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
£15.78
£13.15 ex VAT
Oil Filter Audi Seat Skoda VW 06-22
LUFL9049
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi Seat Skoda VW 06-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 15.78
£ 0.00
