Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.4
Year: 2011
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Wiper Arms Blades
Wiper Arms & Blades – Wipe Clean. See Clear. Drive Safe.
Whether it's a sudden downpour or winter grime, your wiper system keeps the road in view. Our arms and blades sweep clean with every pass — offering quiet, streak-free performance and a perfect fit for hassle-free visibility.
Rain or shine. Clear every time.
Explore our full range of Wiper Arms & Blades and keep your windscreen crystal clear from edge to edge.
Trupart Wiper Arm (Rear)
TRA852
Low Stock
Trupart Wiper Arm (Rear)
This Trupart Wiper Arm (Rear) fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Length cm | 28 |
| Qty | Each |
| Blade Type | Flat (Square Push Button Type) |
| Description | Rear Arm & Blade |
| Engine Code | BUD, CGGA, CAXA, CTHD, CAVD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Length Inch | 11 |
£29.58
£24.65 ex VAT
Select Brand
£ 29.58
Trupart Wiper Arm (Rear)
TRA892
Not In Stock - Contact Us
Trupart Wiper Arm (Rear)
This Trupart Wiper Arm (Rear) fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
| Model | Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) |
|---|---|
| Length cm | 33 |
| Qty | Each |
| Blade Type | Flat |
| Description | Rear Arm & Blade |
| Engine Code | CAXA |
| BHP | 120 |
| Length Inch | 13 |
£22.84
£19.03 ex VAT
Select Brand
£ 22.84
Not In Stock - Contact Us
Trupart Wiper Blade (Front Drivers Side)
This Trupart Wiper Blade (Front Drivers Side) fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
|---|---|
| Length cm | 60 |
| Qty | Each |
| Vehicle Detail | Direct Fit |
| Blade Type | Flat (Type D - 19mm Wide) |
| Description | Exact Fit Aero Blade |
| Engine Code | CGGA, BUD, CAXA, CAVD, CTHD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Length Inch | 24 |
£12.49
£10.41 ex VAT
Select Brand
£ 12.49
Not In Stock - Contact Us
Trupart Wiper Blade (Front Drivers Side)
This Trupart Wiper Blade (Front Drivers Side) fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
| Model | Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) |
|---|---|
| Length cm | 60 |
| Qty | Each |
| Vehicle Detail | Direct Fit |
| Blade Type | Flat (Type F - 16mm Wide) |
| Description | Exact Fit Aero Blade |
| Engine Code | CAXA, CNWA, CAVD |
| BHP | 120, 158 |
| Length Inch | 24 |
£12.49
£10.41 ex VAT
Select Brand
£ 12.49
Not In Stock - Contact Us
Trupart Wiper Blade (Front Passengers Side)
This Trupart Wiper Blade (Front Passengers Side) fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-03/14
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
|---|---|
| Length cm | 48 |
| Qty | Each |
| Vehicle Detail | Direct Fit |
| Blade Type | Flat (Type D - 19mm Wide) |
| Description | Exact Fit Aero Blade |
| Engine Code | BUD, CGGA, CAXA, CTHD, CAVD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Length Inch | 19 |
£10.74
£8.95 ex VAT
Select Brand
£ 10.74
Not In Stock - Contact Us
Trupart Wiper Blade (Front Passengers Side)
This Trupart Wiper Blade (Front Passengers Side) fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
| Model | Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) |
|---|---|
| Length cm | 48 |
| Qty | Each |
| Vehicle Detail | Direct Fit |
| Blade Type | Flat (Type F - 16mm Wide) |
| Description | Exact Fit Aero Blade |
| Engine Code | CAXA, CAVD, CNWA |
| BHP | 120, 158 |
| Length Inch | 19 |
£10.74
£8.95 ex VAT
Select Brand
£ 10.74
Bosch Wiper Blade (Front Drivers Side)
3397006837
In Stock
Bosch Wiper Blade (Front Drivers Side)
This Bosch Wiper Blade (Front Drivers Side) fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-04/13
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | CGGA, BUD, CAXA, CAVD, CNWA, CTHD, CAVD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Adapter Note | Matching Adapter: 2, Montage A, Matching Adapter: 4 |
| Part Note | Aerotwin Plus |
| Size Inches | Len: 24 |
| Size mm | L1: 600 |
| Trade No | AP24U |
| Type | Flat wiper blade |
£20.53
£17.11 ex VAT
Select Brand
£ 20.53
£ 10.22
Bosch Wiper Blade (Front Passengers Side)
3397006832
In Stock
Bosch Wiper Blade (Front Passengers Side)
This Bosch Wiper Blade (Front Passengers Side) fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-04/13
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | BUD, CGGA, CAXA, CAVD, CNWA, CAVD, CTHD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Adapter Note | Matching Adapter: 2, Montage A, Matching Adapter: 4 |
| Part Note | Aerotwin Plus |
| Size Inches | Len: 19 |
| Size mm | L1: 475 |
| Trade No | AP19U |
| Type | Flat wiper blade |
£21.20
£17.67 ex VAT
Select Brand
£ 21.20
£ 9.05
Bosch Wiper Blade (Front)
3397007559
In Stock
Bosch Wiper Blade (Front)
This Bosch Wiper Blade (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-04/13
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | CGGA, BUD, CAXA, CAVD, CTHD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Part Note | Aerotwin Multi-Clip |
| Qty | Kit |
| Size mm | L1: 600, L2: 475 |
| Trade No | AM980S |
| Type | Flat wiper blade, With spoiler |
£29.87
£24.89 ex VAT
Select Brand
£ 29.87
Bosch Wiper Blade (Front)
3397118980
In Stock
Bosch Wiper Blade (Front)
This Bosch Wiper Blade (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-04/13
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | BUD, CGGA, CAXA, CAVD, CTHD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Part Note | Aerotwin |
| Qty | Kit |
| Size mm | L1: 600, L2: 475 |
| Trade No | A980S |
| Type | Flat wiper blade |
£28.67
£23.89 ex VAT
£19.84
£16.53 ex VAT
Select Brand
£ 28.67
£ 22.61
£ 19.45
£ 19.84
Bosch Wiper Blade (Front)
3397007860
In Stock
Bosch Wiper Blade (Front)
This Bosch Wiper Blade (Front) fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) 08/11-04/17
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ517) (2011-2017) 06/11-04/17
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ517) (2011-2017) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | CAXA, CAVD, CNWA |
| BHP | 120, 158 |
| Part Note | Aerotwin |
| Qty | Kit |
| Size mm | L1: 600, L2: 475 |
| Trade No | A860S |
| Type | Flat wiper blade |
£32.03
£26.69 ex VAT
Select Brand
£ 32.03
£ 26.08
Bosch Wiper Blade (Rear)
3397008634
In Stock
Bosch Wiper Blade (Rear)
This Bosch Wiper Blade (Rear) fits the following vehicles
- Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 12/10-06/12
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
- Golf 1.4 TSI 160 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) 01/09-12/13
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 MK6 (Typ5K1) (2009-2013) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | CGGA, BUD, CAXA, CTHD, CAVD |
| BHP | 79, 120, 158 |
| Part Note | Rear Aerotwin |
| Size mm | L1: 280 |
| Trade No | A282H |
| Type | Flat wiper blade |
£11.48
£9.57 ex VAT
Select Brand
£ 11.48
£ 8.58
Bosch Wiper Blade (Rear)
3397008006
In Stock
Bosch Wiper Blade (Rear)
This Bosch Wiper Blade (Rear) fits the following vehicles
- Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) 11/09-04/13
| Type | Wiper Blade |
|---|---|
| Model | Golf 1.4 TSI 122 MK6 (TypAJ5) (2009-2014) |
| Description | Wiper Blade |
| Engine Code | CAXA |
| BHP | 120 |
| Part Note | Rear Aerotwin |
| Size mm | L1: 330 |
| Trade No | A330H |
| Type | Flat wiper blade |
£14.93
£12.44 ex VAT
Select Brand
£ 14.93
