Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Astra
Engine:
1.6
Year: 1999
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Pads
Brake Pads – Quiet Stops. Strong Grip. Total Control.
Your first line of defence when you hit the brakes. Our brake pads deliver the bite, balance, and confidence you need for every stop — whether you're navigating traffic, towing heavy loads, or carving corners. From daily drivers to track-ready setups, we’ve got the stopping power that fits your style.
Feel the grip. Trust the stop.
Explore our full range of Brake Pads and take control of every journey.
Jurid Brake Pad Set (Front)
571492J
Not In Stock - Contact Us
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) 01/96-07/99
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 02/98-04/04
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 02/98-09/00
| Model | Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | X16SZR, X16XEL, Z16XE |
| BHP | 74, 99 |
| OE System | ATE |
| Type | Solid |
| Sizes | W:140mm,H:59mm,H1:59mm,Thickn.:16.5mm |
| Part Note | Without Accessories, With Piston Clip |
| Part Detail | Incl. Wear Warning Contact, Piston Clip |
£22.79
£18.99 ex VAT
Select Brand
£ 22.79
Jurid Brake Pad Set (Front)
571924J
Low Stock
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) 01/96-07/99
| Model | Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | X16SZR |
| BHP | 74 |
| OE System | ATE |
| Type | Solid |
| Sizes | W:140mm,H:59mm,H1:59mm,Thickn.:16.5mm |
| Part Detail | Prepared For Wear Indicator |
£27.48
£22.90 ex VAT
Select Brand
£ 27.48
Jurid Brake Pad Set (Front)
571968J
Low Stock
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 02/98-04/04
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 02/98-09/00
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 09/98-09/00
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 10/98-04/04
| Model | Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | Z16XE, X16XEL, X16SZR |
| BHP | 99, 74 |
| OE System | ATE |
| Disc Dia mm | 256 |
| Sizes | W:178mm,W1:160mm, H:62.5mm,H1:62.5mm,Thickn.:18.4mm |
| Part Note | Without Accessories, With Piston Clip |
| Part Detail | No. of Wear Ind.: 4, With Acoustic Wear Warning, Wear Ind.(Screech):4, Caliper Springs: 2, Piston Clip |
| Fits with Part No | 562069JC-1 |
£53.70
£44.75 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Vauxhall 98-09
FERFSL1293
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Vauxhall 98-09
£32.33
£26.94 ex VAT
*BRK PAD SET FT CHEVROLET VAUXHALL 98-09
FERPPF21022
Not In Stock - Contact Us
*BRK PAD SET FT CHEVROLET VAUXHALL 98-09
£27.73
£23.11 ex VAT
Select Brand
£ 53.70
£ 32.33
£ 27.73
Jurid Brake Pad Set (Rear)
571407J
Not In Stock - Contact Us
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) 01/96-07/99
| Model | Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | X16SZR |
| BHP | 74 |
| OE System | ATE |
| Sizes | W:62mm,H:58mm,H1:58mm,Thickn.:15.5mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | Not Prepared For Wear Indicator |
£29.76
£24.80 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Vauxhall 87-01
£22.00
£18.33 ex VAT
BRK PAD R ASTRA CALIBRA KADETT VECTRA 87-99
PROBBP0434
Low Stock
BRK PAD R ASTRA CALIBRA KADETT VECTRA 87-99
£10.86
£9.05 ex VAT
Select Brand
£ 29.76
£ 22.00
£ 10.86
Jurid Brake Pad Set (Rear)
573010J
Not In Stock - Contact Us
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) 01/96-07/99
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 02/98-08/00
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 02/98-09/00
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 09/98-09/00
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 10/98-08/00
| Model | Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | X16SZR, X16XEL, Z16XE, X16SZR, X16XEL, Z16XE |
| BHP | 74, 99, 74, 99 |
| OE System | Bosch |
| Sizes | W:105mm,H:42.9mm,H1:42.9mm,Thickn.:16.2mm |
| Part Note | With Accessories |
| Part Detail | No. of Wear Ind.: 2, With Acoustic Wear Warning |
| Disc Dia mm | 240 |
| Chassis Note | To Ch. No.: 18999999 |
| Fits with Part No | 562071JC-1 |
| Vehicle Detail | Brake Type: Disc |
£42.16
£35.13 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Vauxhall 98-06
FERFSL1294
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Vauxhall 98-06
£35.41
£29.51 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Vauxhall 98-05
PROFBP0095
Low Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Vauxhall 98-05
£7.44
£6.20 ex VAT
Select Brand
£ 42.16
£ 35.41
£ 7.44
Jurid Brake Pad Set (Rear)
573122J
In Stock
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) 01/96-07/99
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 02/98-09/00
- Astra G 1.6 MK 4 (1998-2006) 09/98-09/00
| Model | Astra F 1.6 SPi MK 3 (1991-1998) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | X16SZR |
| BHP | 74 |
| OE System | TRW |
| Sizes | W:96mm,H:42.7mm,H1:42.7mm,Thickn.:15.2mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | No. of Wear Ind.: 2, With Acoustic Wear Warning |
£39.22
£32.68 ex VAT
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Kia Vauxhall 98-19
£30.55
£25.46 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Kia Vauxhall 98-19
FERPPF21286
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Kia Vauxhall 98-19
£25.03
£20.86 ex VAT
Brake Pad Set - Ceramic Pad Kia Vauxhall 98-19
FERPPF921286HP
In Stock
Brake Pad Set - Ceramic Pad Kia Vauxhall 98-19
£30.62
£25.52 ex VAT
Select Brand
£ 39.22
£ 30.55
£ 25.03
£ 30.62
