Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Vectra
Engine:
1.9
Year: 2008
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1149
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Note | Height1 (H1):50 mm, Length (D1):326 mm, Width (D2):252 mm |
£21.18
£17.65 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 21.18
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHH198
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):331 mm, Width (D2):163 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£31.43
£26.19 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Fiat Saab Vauxhall 00-15
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 31.43
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
C507A
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Note | Height1 (H1):97 mm, Ext dia (D1):67 mm, Int dia (D2):11 mm |
£20.99
£17.49 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Chevrolet Citroen Fiat Peugeot Subaru Suzuki Vau
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 20.99
£ 0.00
Purflux Oil Filter
L373
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Note | Height1 (H1):74 mm, Ext dia (D1):64 mm, Int dia (D2):31 mm |
£12.84
£10.70 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Alfa Romeo Fiat Saab Suzuki Vauxhall 02-15
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 12.84
£ 0.00
