Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Vectra
Engine:
1.9
Year: 2008
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Batteries
Batteries – Start Strong. Stay Powered. Drive On.
No start, no journey. Our range of automotive batteries gives you the instant energy, lasting charge, and cold-weather confidence your vehicle depends on. Whether you're replacing a worn-out unit or upgrading for modern electrics, we've got the power to keep you moving.
Built to last. Ready when you are.
Explore our full range of Car Batteries and power every drive with confidence.
Banner Standard Battery
P8440
Low Stock
Banner Standard Battery
This Banner Standard Battery fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Standard Battery |
| UK Batt Ref | 115 |
| Size mm | 315mm long x 175mm wide x 190mm tall x 190mm tall inc. terminals |
| Cold Cranking Amps | 760en |
| Capacity Ah | 84ah |
| Layout | Layout 0 / terminals towards you positive on right |
| Hold Down Note | B13 |
| Terminal Note | terminal 1 normal pole |
| Battery Type | Battery-Power Bull PROfessional |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
£123.78
£103.15 ex VAT
Select Brand
£ 123.78
£ 166.45
Low Stock
Banner Start-Stop Battery
This Banner Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
| Description | Start-Stop Battery |
| Fitment Detail | Critical Fitment for Stop-Start Vehicles |
| UK Batt Ref | 100 EFB |
| Size mm | 278mm long x 175mm wide x 175mm height |
| Cold Cranking Amps | 650en |
| Capacity Ah | 65ah |
| Layout | 0 |
| Hold Down Note | B13 |
| Battery Type | Running Bull EFB Battery |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
£144.58
£120.48 ex VAT
In Stock
Starter Battery Alfa Romeo Audi BMW Ford Jaguar Lotus Nissan
| Type | Battery |
|---|
£150.35
£125.29 ex VAT
Select Brand
£ 144.58
£ 150.35
Exide Standard Battery
EB712
Not In Stock - Contact Us
Exide Standard Battery
This Exide Standard Battery fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Brand Type | Excell |
| Capacity | 71Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 670A |
| Part Note | Hold-down Type: B13, Terminal Type: EN |
| Size mm | L: 278, W: 175, H: 175 |
| Trade No | 096SE, 57113GUG |
| Vehicle Detail | Post Positions: 0 |
| Voltage/Amps | 12V |
£88.88
£74.07 ex VAT
In Stock
Starter Battery Audi BMW Citroen Ford Jaguar Mini Nissan Ren
| Type | Car Battery |
|---|
£94.08
£78.40 ex VAT
In Stock
Battery Audi Bmw BMW Fiat Fiat Ford Ford Honda Honda Jaguar
£89.08
£74.23 ex VAT
In Stock
Starter Battery Alfa Romeo Audi BMW Ferrari Ford Jaguar Lotu
| Type | Battery |
|---|
£117.28
£97.73 ex VAT
Select Brand
£ 88.88
£ 94.08
£ 89.08
£ 117.28
Yuasa Standard Battery
YBX5096
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 80 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:740 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:278;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |
| Note | Check installation, multiple battery options |
£149.57
£124.64 ex VAT
In Stock
Starter Battery BMW Citroen Cupra Fiat Ford Honda Kia Nissan
£98.50
£82.08 ex VAT
Select Brand
£ 149.57
£ 98.50
£ 82.60
