Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Vectra
Engine:
1.9
Year: 2008
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Engine Management Fuel Injection Parts
Engine Management & Fuel Injection – Fuel It Right. Control It Precisely. Drive It Better.
Your engine’s power, economy, and emissions all start here. Our range of engine management and fuel injection parts delivers pinpoint control — from injectors and sensors to throttle valves and EGR systems, every piece keeps your combustion sharp and your performance seamless.
Smarter fuelling. Cleaner running. Peak efficiency.
Explore the full range of Engine Management & Fuel Injection Parts and unlock the true potential of your engine.
Hella Air Flow Meter
8ET009149-131
Not In Stock - Contact Us
Hella Air Flow Meter
This Hella Air Flow Meter fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Air Mass Sensor |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Voltage | 12V |
| Sizes | Suction pipe connector Dia.:70mm |
| Part Detail | 4 Poles;Mount. Type: Pipe-neck |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required!;HELLA Electronics OE competence for over 60 years. |
£59.57
£49.64 ex VAT
Select Brand
£ 59.57
Not In Stock - Contact Us
NTK Exhaust Gas Temperature Sensor
This NTK Exhaust Gas Temperature Sensor fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-07/08
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-09/08
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-08/08
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Qty | 1 |
| Description | NTK Exhaust Gas Temperature Sensor |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Supplier Part No | RTA9000-EE027 |
| Position | Pre-DPF |
£76.18
£63.48 ex VAT
Select Brand
£ 76.18
Not In Stock - Contact Us
NTK Exhaust Pressure Sensor
This NTK Exhaust Pressure Sensor fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/02-01/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-05/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-08/08
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Qty | 1 |
| Description | NTK Exhaust pressure sensor |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Supplier Part No | EPD3-V011 |
| Position | Exhaust silencer |
| Chassis Note | V: To: 71 021 891 |
£44.81
£37.34 ex VAT
Select Brand
£ 44.81
Not In Stock - Contact Us
NTK Exhaust Pressure Sensor
This NTK Exhaust Pressure Sensor fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/02-01/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-05/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-08/08
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Qty | 1 |
| Description | NTK Exhaust pressure sensor |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Supplier Part No | EPD3-V007 |
| Position | Exhaust silencer |
| Chassis Note | V: 71 021 892 on |
£44.90
£37.42 ex VAT
Select Brand
£ 44.90
Volt Cruise Control Sensor
VOL20815SEN
Not In Stock - Contact Us
Volt Cruise Control Sensor
This Volt Cruise Control Sensor fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Control Switch, cruise control |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | Colour:Black;No. of Poles: 2 |
£15.18
£12.65 ex VAT
Select Brand
£ 15.18
Volt Exhaust Gas Temperature Sensor
VOL20343SEN
Low Stock
Volt Exhaust Gas Temperature Sensor
This Volt Exhaust Gas Temperature Sensor fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Exhaust Gas Temperature Sensors |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Sub Brand | Volt |
| Fitment Detail | After soot particulate filter |
| Size mm | Cable L:1310 |
| Part Detail | Connector Shape:Oval;No. of Poles: 2;Black Socket;Shape:L Form |
| Vehicle Detail | From VIN: 51065674, 58 |
£45.29
£37.74 ex VAT
Select Brand
£ 45.29
Volt Exhaust Gas Temperature Sensor
VOL20344SEN
Low Stock
Volt Exhaust Gas Temperature Sensor
This Volt Exhaust Gas Temperature Sensor fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Exhaust Gas Temperature Sensors |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Sub Brand | Volt |
| Fitment Detail | Before soot particulate filter |
| Size mm | L.:375;Cable L:220 |
| Part Detail | No. of Poles: 2;Black Socket |
£47.26
£39.38 ex VAT
Select Brand
£ 47.26
Volt Exhaust Gas Temperature Sensor
VOL21676SEN
Not In Stock - Contact Us
Volt Exhaust Gas Temperature Sensor
This Volt Exhaust Gas Temperature Sensor fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Exhaust Gas Temperature Sensors |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Sub Brand | Volt |
| Fitment Detail | After soot particulate filter |
| Size mm | L.:1490;Cable L:1270 |
| Part Detail | Connector Shape:Oval;No. of Poles: 2;Black Socket;Shape:L Form |
| Vehicle Detail | To VIN: 51065673, 48999999 |
£42.12
£35.10 ex VAT
Select Brand
£ 42.12
Volt Oil Level Sensor
VOL21841SEN
Not In Stock - Contact Us
Volt Oil Level Sensor
This Volt Oil Level Sensor fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Sensor, engine oil level |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | Connector Shape:Oval;No. of Poles: 2 |
| OE No | 6235661, 93179112 |
| Vehicle Detail | To VIN: 71021891, 48999999 |
£37.24
£31.03 ex VAT
Select Brand
£ 37.24
Volt Oil Level Sensor
VOL21851SEN
Not In Stock - Contact Us
Volt Oil Level Sensor
This Volt Oil Level Sensor fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Sensor, engine oil level |
| Engine Code | Z19DTH |
| BHP | 148 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | Connector Shape:Oval;No. of Poles: 2 |
| Vehicle Detail | To VIN: 78000001;From VIN: 71021892 |
| OE No | 93177497, 6235632 |
£42.70
£35.58 ex VAT
Select Brand
£ 42.70
Volt Oil Pressure Switch
VOL99474SWT
In Stock
Volt Oil Pressure Switch
This Volt Oil Pressure Switch fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Oil Pressure Switch |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Sub Brand | Volt |
| Size mm | Thread Size: M14 x 1.5 |
| Part Detail | No. of Poles: 1;From Pressure.:0.29 bar;Spanner:22;To Pressure:0.53 bar |
£7.97
£6.64 ex VAT
Oil Pressure Switch Vauxhall 82-15
HEL-6ZL.003.259-491
Not In Stock - Contact Us
Oil Pressure Switch Vauxhall 82-15
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 7.97
£ 0.00
Volt Throttle Body
VOL99052THB
Not In Stock - Contact Us
Volt Throttle Body
This Volt Throttle Body fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Throttle Body |
| Engine Code | Z19DT |
| BHP | 118 |
| Sub Brand | Volt |
| Size mm | Inlet Dia.: 48 |
| Part Detail | Connector Shape:D-Shape;No. of Poles: 6 |
£314.70
£262.25 ex VAT
Select Brand
£ 314.70
Not In Stock - Contact Us
Volt Wheel Speed Sensor (Front Left Hand+Right Hand)
This Volt Wheel Speed Sensor (Front Left Hand+Right Hand) fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Sensor, wheel speed |
| Engine Code | Z 19 DT, Z 19 DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | Connector Shape:Oval;No. of Poles: 2;Black Socket;With integrated ABS sensor;2 Leads |
| Qty | 2 |
| Vehicle Detail | For vehicles without IDS susp. |
£77.70
£64.75 ex VAT
Select Brand
£ 77.70
Not In Stock - Contact Us
Volt Wheel Speed Sensor (Rear Left Hand+Right Hand)
This Volt Wheel Speed Sensor (Rear Left Hand+Right Hand) fits the following vehicles
- Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) 04/04-12/09
- Vectra 1.9 CDTi 150 C (2002-2009) 04/04-12/09
| Model | Vectra 1.9 CDTi 120 C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Sensor, wheel speed |
| Engine Code | Z19DT, Z19DTH |
| BHP | 118, 148 |
| Sub Brand | Volt |
| Part Detail | Connector Shape:Oval;No. of Poles: 2;Black Socket;With integrated ABS sensor;2 Leads |
| Qty | 2 |
£99.26
£82.72 ex VAT
Select Brand
£ 99.26
