Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mercedes Benz
Model: Sprinter
Engine:
2.1
Year: 2012
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Starter Motors
Starter Motors – Fire It Up. First Time. Every Time.
No power, no journey — your starter motor is where it all begins. Our range delivers strong torque, fast engagement, and reliable starts, even in the coldest conditions. Whether you're refreshing a tired unit or upgrading for performance, we’ve got the cranking power you need.
Turn the key. Hear it roar.
Explore our full range of Starter Motors and bring instant ignition back to your drive.
Hella Starter Motor
8EA011611-481
Low Stock
Hella Starter Motor
This Hella Starter Motor fits the following vehicles
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Model | Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
|---|---|
| Description | Starter |
| Engine Code | OM 651.955;OM 651.956, OM 651.955;OM 651.956, OM 651.955 |
| BHP | 95, 129, 163 |
| Voltage | 12V |
| Sizes | Flange Dia.:70mm |
| Part Note | Rated: 1.8kw;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | 12 Teeth;2 Mounting Bores;Clockwise rotation |
| Vehicle Detail | Pinion Rest Pos.:14mm |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
Please note: this Hella Starter Motor has a surcharge of £24.00.
If you return your old Hella Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old Hella Starter Motor the surcharge will be refunded.
£158.86
£132.38 ex VAT
WAI Starter Motor
30219N
In Stock
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | OM651.956, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.956, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955 |
| BHP | 95, 129, 163 |
| Availability | Live |
| Vehicle Detail | Without Start-Stop Function |
| Fitment Type | 12 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.7kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;2Thread Bores;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Denso |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £12.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£70.79
£58.99 ex VAT
Select Brand
£ 158.86
£ 70.79
Hella Starter Motor
8EA011611-561
Low Stock
Hella Starter Motor
This Hella Starter Motor fits the following vehicles
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Model | Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
|---|---|
| Description | Starter |
| Engine Code | OM 651.955;OM 651.956, OM 651.955, OM 651.955;OM 651.956 |
| BHP | 129, 163, 95 |
| Voltage | 12V |
| OE System | Bosch |
| Sizes | Flange Dia.:70mm |
| Part Note | Rated: 1.8kw;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | 13 Teeth;2 Mounting Bores;Clockwise rotation |
| Vehicle Detail | With start-stop function;Pinion Rest Pos.:15mm;SA Code: MJ7,MJ8 |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
| Chassis Note | From Ch. No.: P362554 |
Please note: this Hella Starter Motor has a surcharge of £60.00.
If you return your old Hella Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old Hella Starter Motor the surcharge will be refunded.
£216.48
£180.40 ex VAT
Starter Mercedes 06-21
DEL31351N
In Stock
Starter Mercedes 06-21
| Type | Starter |
|---|
Please note: this Starter Mercedes 06-21 has a surcharge of £12.00.
If you return your old Starter Mercedes 06-21 the surcharge will be refunded.
If you return your old Starter Mercedes 06-21 the surcharge will be refunded.
£96.53
£80.44 ex VAT
Select Brand
£ 216.48
£ 96.53
WAI Starter Motor
30618N
Not In Stock - Contact Us
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-06/13
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-06/13
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | OM651.956, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.956, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955 |
| BHP | 95, 129, 163 |
| Availability | Live |
| Vehicle Detail | With Start-Stop Function |
| Fitment Type | 13 |
| Fitment Detail | Rated Power:2.2kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;2Thread Bores;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £12.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£79.40
£66.17 ex VAT
Select Brand
£ 79.40
WAI Starter Motor
17883N
In Stock
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957 |
| BHP | 129 |
| Availability | Live |
| Vehicle Detail | Without Start-Stop Function |
| Fitment Type | 12 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.7kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;2Thread Bores;Clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £12.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£83.70
£69.75 ex VAT
Select Brand
£ 83.70
