Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mercedes Benz
Model: Sprinter
Engine:
2.1
Year: 2012
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Pads
Brake Pads – Quiet Stops. Strong Grip. Total Control.
Your first line of defence when you hit the brakes. Our brake pads deliver the bite, balance, and confidence you need for every stop — whether you're navigating traffic, towing heavy loads, or carving corners. From daily drivers to track-ready setups, we’ve got the stopping power that fits your style.
Feel the grip. Trust the stop.
Explore our full range of Brake Pads and take control of every journey.
Jurid Brake Pad Set (Front)
2919209560
In Stock
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
| Model | Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | OM651DE22LA, OM651.956, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955 |
| BHP | 95, 129, 163 |
| OE System | Brembo |
| Sizes | W:163.2mm,H:66.9mm,H1:66.9mm,Thickn.:20.8mm |
| Part Detail | Prepared For Wear Indicator |
| Vehicle Detail | Model: 906633/906635/906637, SA Code:ZM1, Model: 906637 |
£41.33
£34.44 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 03-23
FERFSL1778
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 03-23
£35.30
£29.42 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 03-23
FERPPF21515
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 03-23
£25.61
£21.34 ex VAT
Brake Pad Set - Ceramic Pad Mercedes VW 03-23
FERPPF921515HP
In Stock
Brake Pad Set - Ceramic Pad Mercedes VW 03-23
£35.38
£29.48 ex VAT
Select Brand
£ 41.33
£ 35.30
£ 25.61
£ 35.38
Jurid Brake Pad Set (Front)
573760J
Not In Stock - Contact Us
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
| Model | Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | OM651.956, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.956, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955 |
| BHP | 95, 129, 163 |
| OE System | Brembo |
| Sizes | W:163.2mm,H:66.9mm,H1:66.9mm,Thickn.:20.8mm |
| Part Note | With Fastening Material |
| Part Detail | Prepared For Wear Indicator |
| Vehicle Detail | Model: 906633/906635/906637, SA Code:ZM1, Model: 906637 |
£42.24
£35.20 ex VAT
Select Brand
£ 42.24
Jurid Brake Pad Set (Front)
2920009560
Low Stock
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
| Model | Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.956, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA |
| BHP | 129, 163, 95 |
| OE System | Brembo |
| Sizes | W:169.3mm,H:73.5mm,H1:73.5mm,Thickn.:20.7mm |
| Part Note | With Accessories |
| Part Detail | Prepared For Wear Indicator |
£54.37
£45.31 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-23
FERFSL1777
Low Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-23
£47.68
£39.73 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-23
FERPPF21514
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-23
£32.47
£27.06 ex VAT
Select Brand
£ 54.37
£ 47.68
£ 32.47
Jurid Brake Pad Set (Front)
573761J
Low Stock
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
| Model | Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.956, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA |
| BHP | 129, 163, 95 |
| OE System | Brembo |
| Sizes | W:169.3mm,H:73.5mm,H1:73.5mm,Thickn.:20.5mm |
| Part Note | With Accessories, With Brake Caliper Screws |
| Part Detail | Prepared For Wear Indicator, Caliper Clips: 4, 4 Caps, No Piston Clip, 4 Bolts, Jurid homologated as original equipment, With Shim |
£47.27
£39.39 ex VAT
Select Brand
£ 47.27
Jurid Brake Pad Set (Rear)
2919009561
In Stock
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
| Model | Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | OM651DE22LA, OM651.956, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651.956, OM651DE22LA, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955 |
| BHP | 95, 129, 163 |
| OE System | Bosch |
| Sizes | W:136.9mm,H:63mm,H1:63mm,Thickn.:19.7mm |
| Part Note | With Accessories |
| Part Detail | No. of Wear Ind.: 2, Incl. Wear Warning Contact, 2 Bolts, With Shim |
| Type | Solid |
£38.54
£32.12 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-19
FERFSL1780
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-19
£38.89
£32.41 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-19
FERPPF21516
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-19
£31.27
£26.06 ex VAT
Brake Pad Set - Ceramic Pad Mercedes VW 06-19
FERPPF921516HP
In Stock
Brake Pad Set - Ceramic Pad Mercedes VW 06-19
£38.92
£32.43 ex VAT
Select Brand
£ 38.54
£ 38.89
£ 31.27
£ 38.92
Jurid Brake Pad Set (Rear)
2921709560
Low Stock
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
| Model | Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.956, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955 |
| BHP | 129, 163, 95 |
| OE System | Bosch |
| Type | Vented |
| Sizes | W:164.98mm,H:78.4mm,H1:78.4mm,Thickn.:20.6mm |
| Part Note | With Accessories |
| Part Detail | Prepared For Wear Indicator |
| Axle Info | Not Axle Design: 741.412 |
£48.47
£40.39 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-18
FERFSL1779
Low Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-18
£38.34
£31.95 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-18
FERPPF21517
In Stock
Brake Pad Set - Disc Brake Mercedes VW 06-18
£30.90
£25.75 ex VAT
Select Brand
£ 48.47
£ 38.34
£ 30.90
