Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mercedes Benz
Model: Sprinter
Engine:
2.1
Year: 2012
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Batteries
Batteries – Start Strong. Stay Powered. Drive On.
No start, no journey. Our range of automotive batteries gives you the instant energy, lasting charge, and cold-weather confidence your vehicle depends on. Whether you're replacing a worn-out unit or upgrading for modern electrics, we've got the power to keep you moving.
Built to last. Ready when you are.
Explore our full range of Car Batteries and power every drive with confidence.
Exide Start-Stop Battery
EK720
Not In Stock - Contact Us
Exide Start-Stop Battery
This Exide Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
| Description | Start-Stop Battery |
| Engine Code | OM651.956, OM651DE22LA, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955 |
| BHP | 95, 129 |
| Brand Type | AGM |
| Capacity | 72Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 760A |
| Part Note | Hold-down Type: B13, Terminal Type: 1 |
| Size mm | L: 278, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | AGM700, EK700 |
| Trade No | 067AGM, AGM70SS |
| Vehicle Detail | Post Positions: 0 |
| Voltage/Amps | 12V |
£160.67
£133.89 ex VAT
Select Brand
£ 160.67
Exide Start-Stop Battery
EK960
Not In Stock - Contact Us
Exide Start-Stop Battery
This Exide Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
| Description | Start-Stop Battery |
| Engine Code | OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955 |
| BHP | 129, 163 |
| Brand Type | AGM |
| Capacity | 96Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 850A |
| Part Note | Hold-down Type: B13, Terminal Type: EN |
| Size mm | L: 353, W: 175, H: 190 |
| Supercedes | AGM900, EK900, EK920, EK950 |
| Trade No | 017AGM, AGM95SS |
| Vehicle Detail | Post Positions: 0 |
| Voltage/Amps | 12V |
£211.10
£175.92 ex VAT
Select Brand
£ 211.10
Yuasa Standard Battery
YBX5019
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 316 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 413 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 416 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 510 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 516 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Sprinter 213 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651.956, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.956 |
| BHP | 129, 163, 95 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 100 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:900 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:353;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |
| Note | Check installation, multiple battery options |
| Vehicle Detail | Alternative Fit, Quantity: 1 |
£136.91
£114.09 ex VAT
Select Brand
£ 136.91
Yuasa Standard Battery
YBX3096
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.956, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.956, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.957 |
| BHP | 163, 95, 129 |
| Brand Type | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 76 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:680 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:278;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
| Vehicle Detail | Alternative Fit |
£92.57
£77.14 ex VAT
In Stock
Starter Battery BMW Citroen Cupra Fiat Ford Honda Kia Nissan
| Type | Car Battery |
|---|
£88.96
£74.13 ex VAT
Select Brand
£ 92.57
£ 88.96
Yuasa Standard Battery
YBX5096
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 310 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Sprinter 216 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | OM651.957, OM651DE22LA, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651.956, OM651.957, OM651.955, OM651DE22LA |
| BHP | 163, 95, 129 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 80 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:740 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:278;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |
| Vehicle Detail | Alternative Fit |
£116.96
£97.47 ex VAT
In Stock
Starter Battery BMW Citroen Cupra Fiat Ford Honda Kia Nissan
£94.50
£78.75 ex VAT
Select Brand
£ 116.96
£ 94.50
£ 82.60
Yuasa Start-Stop Battery
YBX9096
In Stock
Yuasa Start-Stop Battery
This Yuasa Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 313 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/09-12/14
- Sprinter 513 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) 07/12-12/14
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Sprinter 210 2.1 CDI 906/NCV3 (2006-2014) |
| Description | Start-Stop Battery |
| Engine Code | OM651.956, OM651DE22LA, OM651.955, OM651DE22LA, OM651.957, OM651.955, OM651.957, OM651DE22LA, OM651DE22LA, OM651.955, OM651.957 |
| BHP | 95, 129 |
| Brand Type | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 70 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:760 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:278;W:175 |
| Part Note | Designed for high specification Start-Stop vehicles;AGM Battery,With Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Micro-Cycle M1-M3: M3;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W5;Performance Marking: W5-C2-V3-M3 |
| Voltage | 12V |
| Note | OE battery is AGM. Only replace with AGM battery, OE battery is AGM. Only replace with AGM battery, OE battery is AGM. Only replace with AGM battery;Check installation, multiple battery options |
| Vehicle Detail | With start-stop function |
£138.91
£115.76 ex VAT
In Stock
Starter Battery Audi BMW Fiat Ford Honda Jeep Kia MG Mini Ni
| Type | Car Battery |
|---|
£136.68
£113.90 ex VAT
2YR AGM EXIDE BATTERY VARIOUS 94-23
BANEK700
Not In Stock - Contact Us
2YR AGM EXIDE BATTERY VARIOUS 94-23
| Type | Car Battery |
|---|
£153.94
£128.28 ex VAT
Select Brand
£ 138.91
£ 136.68
£ 121.15
£ 153.94
