Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mazda
Model: Mx5
Engine:
1.6
Year: 1999
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Pads
Brake Pads – Quiet Stops. Strong Grip. Total Control.
Your first line of defence when you hit the brakes. Our brake pads deliver the bite, balance, and confidence you need for every stop — whether you're navigating traffic, towing heavy loads, or carving corners. From daily drivers to track-ready setups, we’ve got the stopping power that fits your style.
Feel the grip. Trust the stop.
Explore our full range of Brake Pads and take control of every journey.
Jurid Brake Pad Set (Front)
572385J
Not In Stock - Contact Us
Jurid Brake Pad Set (Front)
This Jurid Brake Pad Set (Front) fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 05/98-06/01
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | B6, B64J |
| BHP | 110 |
| OE System | Sumitomo |
| Sizes | W:110mm,H:61mm,H1:61mm,Thickn.:13mm |
| Part Detail | No. of Wear Ind.: 2, With Acoustic Wear Warning |
£43.94
£36.62 ex VAT
£34.06
£28.38 ex VAT
£31.04
£25.87 ex VAT
Select Brand
£ 43.94
£ 34.06
£ 31.04
Jurid Brake Pad Set (Rear)
572603J
Not In Stock - Contact Us
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 05/98-06/01
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | B64J, B6 |
| BHP | 110 |
| OE System | Akebono |
| Sizes | W:102mm,H:41.7mm,H1:41.7mm,Thickn.:13mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | No. of Wear Ind.: 1, With Acoustic Wear Warning, Wear Ind.(Screech):1, With Shim |
| Chassis Note | From Ch. No.: 206466 |
£45.24
£37.70 ex VAT
Brake Pad Set - Disc Brake Mazda 98-05
FERFSL1755
Not In Stock - Contact Us
Brake Pad Set - Disc Brake Mazda 98-05
£30.19
£25.16 ex VAT
Select Brand
£ 45.24
£ 30.19
£ 20.72
Jurid Brake Pad Set (Rear)
573373J
Not In Stock - Contact Us
Jurid Brake Pad Set (Rear)
This Jurid Brake Pad Set (Rear) fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 05/98-12/00
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
|---|---|
| Description | Brake Pad Set, Disc Brake |
| Engine Code | B64J, B6 |
| BHP | 110 |
| OE System | Akebono |
| Sizes | W:102mm,H:44mm,H1:44mm,Thickn.:12.5mm |
| Part Note | Without Accessories |
| Part Detail | With Acoustic Wear Warning, Wear Ind.(Screech):2, With Shim |
£35.54
£29.62 ex VAT
£14.20
£11.83 ex VAT
£25.10
£20.92 ex VAT
Select Brand
£ 35.54
£ 14.20
£ 25.10
