Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mazda
Model: Mx5
Engine:
1.6
Year: 1999
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A302
Low Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 04/98-06/01
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | B6, B64J |
| BHP | 110 |
| Note | Height1 (H1):40 mm, Length (D1):257 mm, Width (D2):164 mm |
£9.36
£7.80 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
AIR FILTER KIA SPORTAGE MAZD 626 M5 M6 90-05
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 9.36
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
EP302
Not In Stock - Contact Us
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 04/98-06/01
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | B6, B64J |
| BHP | 110 |
| Note | Height1 (H1):158 mm, Ext dia (D1):56 mm, Int dia (D2):71 mm |
£16.93
£14.11 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 16.93
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS892
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 04/98-06/01
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | B6, B64J |
| BHP | 110 |
| Note | Height1 (H1):65 mm, Ext dia (D1):66 mm, Thread1 (D2):M20x1,5 |
£10.60
£8.83 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Ford Honda Hyundai Kia Mazda Mitsubishi Infiniti
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 10.60
£ 0.00
