Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mazda
Model: Mx5
Engine:
1.6
Year: 1999
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Batteries
Batteries – Start Strong. Stay Powered. Drive On.
No start, no journey. Our range of automotive batteries gives you the instant energy, lasting charge, and cold-weather confidence your vehicle depends on. Whether you're replacing a worn-out unit or upgrading for modern electrics, we've got the power to keep you moving.
Built to last. Ready when you are.
Explore our full range of Car Batteries and power every drive with confidence.
Banner Standard Battery
P4523
In Stock
Banner Standard Battery
This Banner Standard Battery fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 04/98-06/01
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
|---|---|
| Description | Standard Battery |
| UK Batt Ref | 044 / 053 |
| Size mm | 238mm long x 129mm wide x 203mm tall x 225mm tall inc. terminals |
| Cold Cranking Amps | 390en |
| Capacity Ah | 45ah |
| Layout | Layout 0 / terminals towards you positive on right |
| Hold Down Note | B00 |
| Terminal Note | 1 + 3 normal & thin |
| Battery Type | Battery-Power Bull |
| Engine Code | B6, B64J |
| BHP | 110 |
£72.53
£60.44 ex VAT
In Stock
Starter Battery Honda Hyundai Kia Mazda Nissan Subaru Lexus
| Type | Battery |
|---|
£90.47
£75.39 ex VAT
In Stock
Starter Battery Honda Hyundai Kia Mazda Nissan Subaru Suzuki
| Type | Battery |
|---|
£96.91
£80.76 ex VAT
Select Brand
£ 72.53
£ 90.47
£ 96.91
Exide Standard Battery
EA472
Not In Stock - Contact Us
Exide Standard Battery
This Exide Standard Battery fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 04/98-06/01
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | B6, B64J |
| BHP | 110 |
| Brand Type | Premium |
| Capacity | 47Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 450A |
| Part Note | Hold-down Type: B13, Terminal Type: EN |
| Size mm | L: 207, W: 175, H: 175 |
| Trade No | 063TE |
| Vehicle Detail | Post Positions: 0 |
| Voltage/Amps | 12V |
£56.35
£46.96 ex VAT
Select Brand
£ 56.35
Yuasa Standard Battery
HJ-A24L
Not In Stock - Contact Us
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 04/98-06/01
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | B6, B64J |
| BHP | 110 |
| Brand Type | Auxilliary, Backup & Specialist Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 40 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:310 |
| Hold Down Note | N;B00 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:187;L:238;W:129 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E2;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W5;Performance Marking: W5-C2-V2-E2 |
| Voltage | 12V |
| Note | OE battery is AGM. Only replace with AGM battery |
£237.86
£198.22 ex VAT
Select Brand
£ 237.86
Yuasa Standard Battery
YBX1063
Not In Stock - Contact Us
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 04/98-06/01
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | B64J, B6 |
| BHP | 110 |
| Brand Type | YBX1000 CaCa Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 40 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:360 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:175;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
| Vehicle Detail | Alternative Fit |
£60.96
£50.80 ex VAT
Select Brand
£ 60.96
Yuasa Standard Battery
YBX3063
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 04/98-06/01
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | B64J, B6 |
| BHP | 110 |
| Brand Type | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 45 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:440 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:175;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
| Vehicle Detail | Alternative Fit |
£82.69
£68.91 ex VAT
Select Brand
£ 82.69
£ 45.59
Yuasa Standard Battery
YBX5063
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- MX5 1.6 NB (1998-2005) 04/98-06/01
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NB (1998-2005) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | B6, B64J |
| BHP | 110 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 52 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:520 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:175;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |
| Vehicle Detail | Alternative Fit |
£92.68
£77.23 ex VAT
In Stock
Starter Battery Audi BMW Citroen Fiat Ford Hyundai Think Jag
£67.46
£56.22 ex VAT
Select Brand
£ 92.68
£ 67.46
