Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Submodel: golf plus
Engine:
1.6
Year: 2005
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Batteries
Batteries – Start Strong. Stay Powered. Drive On.
No start, no journey. Our range of automotive batteries gives you the instant energy, lasting charge, and cold-weather confidence your vehicle depends on. Whether you're replacing a worn-out unit or upgrading for modern electrics, we've got the power to keep you moving.
Built to last. Ready when you are.
Explore our full range of Car Batteries and power every drive with confidence.
Banner Standard Battery
P6219
In Stock
Banner Standard Battery
This Banner Standard Battery fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-03/08
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
|---|---|
| Description | Standard Battery |
| UK Batt Ref | 027 |
| Size mm | 241mm long x 175mm wide x 190mm tall x 190mm tall inc. terminals |
| Cold Cranking Amps | 550en |
| Capacity Ah | 62ah |
| Layout | Layout 0 / terminals towards you positive on right |
| Hold Down Note | B13 |
| Terminal Note | terminal 1 normal pole |
| Fit Time Hrs | 30 Minutes |
| Fitment | Engine Compartment |
| Battery Type | Battery-Power Bull |
| Engine Code | BLF |
£87.19
£72.66 ex VAT
In Stock
12V 65Ah 640A Silver High Performance Battery
| Type | Battery |
|---|
£127.02
£105.85 ex VAT
Select Brand
£ 87.19
£ 127.02
Low Stock
Banner Start-Stop Battery
This Banner Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-03/08
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
| Description | Start-Stop Battery |
| UK Batt Ref | 027AGM |
| Size mm | 241mm long x 175mm wide x 190mm tall x 190mm tall inc. terminals |
| Cold Cranking Amps | 640en |
| Capacity Ah | 60ah |
| Layout | Layout 0 / terminals towards you positive on right |
| Hold Down Note | B13 |
| Terminal Note | terminal 1 normal pole |
| Fit Time Hrs | 30 Minutes |
| Fitment | Engine Compartment |
| Battery Type | Battery-Running Bull |
| Engine Code | BLF |
£142.68
£118.90 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Starter Battery BMW Citroen Fiat Honda Hyundai Kia Bentley M
| Type | Car Battery |
|---|
£136.76
£113.97 ex VAT
In Stock
Starter Battery BMW Citroen Fiat Honda Hyundai Kia Bentley M
£125.65
£104.71 ex VAT
12V 60Ah 640A AGM Start Stop Plus Battery
YUAYBX9027
In Stock
12V 60Ah 640A AGM Start Stop Plus Battery
| Type | Battery |
|---|
£153.66
£128.05 ex VAT
Select Brand
£ 142.68
£ 136.76
£ 125.65
£ 153.66
Yuasa Standard Battery
YBX3096
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-03/08
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | BLF |
| BHP | 115 |
| Brand Type | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 76 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:680 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:278;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
£118.34
£98.62 ex VAT
In Stock
Starter Battery BMW Citroen Cupra Fiat Ford Honda Kia Nissan
| Type | Car Battery |
|---|
£92.71
£77.26 ex VAT
Select Brand
£ 118.34
£ 92.71
Yuasa Standard Battery
YBX5096
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-03/08
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | BLF |
| BHP | 115 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 80 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:740 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:278;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |
£149.57
£124.64 ex VAT
In Stock
Starter Battery BMW Citroen Cupra Fiat Ford Honda Kia Nissan
£98.50
£82.08 ex VAT
Select Brand
£ 149.57
£ 98.50
£ 82.60
