Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Submodel: golf plus
Engine:
1.6
Year: 2005
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Radiators Heaters Coolers
Radiators, Heaters & Coolers – Control the Heat. Drive with Confidence.
Your engine runs best at the right temperature — and our cooling system components make sure it stays there. Whether you're replacing a leaking radiator, upgrading your intercooler, or restoring cabin warmth with a new heater matrix, we've got the thermal solution that keeps performance high and temperatures low.
Stay cool. Stay warm. Stay in control.
Explore our full range of Radiators, Heaters & Coolers and protect your engine from the elements — inside and out.
AVA Cooling Fan
VN7551
Not In Stock - Contact Us
AVA Cooling Fan
This AVA Cooling Fan fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-03/08
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | BLF |
| BHP | 115 |
| Sizes | Diameter: 363 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Rated power: 276 W, Anticlockwise rotation |
| Part Detail 4 | With radiator fan shroud, with resistor |
£128.54
£107.12 ex VAT
Select Brand
£ 128.54
AVA Cooling Fan (Right Hand)
VN7528
Low Stock
AVA Cooling Fan (Right Hand)
This AVA Cooling Fan (Right Hand) fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-10/06
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | BLF |
| BHP | 115 |
| Fitment | Years from/to: 06/05-->10/06 |
| Sizes | Diameter: 363 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 4, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Rated power: 252 W, Anticlockwise rotation |
| Part Detail 4 | With radiator fan shroud, with resistor |
| Vehicle Detail | For vehicles with air conditioning |
| To Chassis No | 1K_7_555000 |
£115.60
£96.33 ex VAT
Select Brand
£ 115.60
AVA Heater
VNA6229
In Stock
AVA Heater
This AVA Heater fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-03/08
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
|---|---|
| Description | Heat Exchanger, interior heating |
| Engine Code | BLF |
| BHP | 115 |
| Material Type | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Aluminium |
| Sizes | Core Size: 185 x 178 x 32 mm |
| Inlet/Outlet | Inlet dia: 22.0mm, Outlet dia: 22.0 mm |
| Version | Rad. Technology: Brazed cooling fins, only in connect: RHD, Rad. Technology: Brazed cooling fins |
£40.00
£33.33 ex VAT
Select Brand
£ 40.00
AVA Heater Blower
VN8337
In Stock
AVA Heater Blower
This AVA Heater Blower fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-03/08
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
|---|---|
| Description | Interior Blower |
| Engine Code | BLF |
| BHP | 115 |
| Material Type | Plastic |
| Sizes | Dia: 150 mm |
| No of Pins | 2 |
| Part Detail | Connector Shape: Rectangular, Plug type: Male, Rated power: 288 W, Anticlockwise rotation, Voltage: 12 V |
£86.70
£72.25 ex VAT
Select Brand
£ 86.70
AVA Heater Blower
VN8339
In Stock
AVA Heater Blower
This AVA Heater Blower fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-03/08
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
|---|---|
| Description | Interior Blower |
| Engine Code | BLF |
| BHP | 115 |
| Material Type | Plastic |
| Sizes | Dia: 149 mm |
| No of Pins | 5 |
| Part Detail | Connector Shape: Rectangular, Plug type: Male, Rated power: 264 W, Anticlockwise rotation, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | Control unit: With control unit |
£81.67
£68.06 ex VAT
Select Brand
£ 81.67
AVA Radiator
VN2204
In Stock
AVA Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) 06/05-03/08
| Model | Golf Plus 1.6 FSi (Typ5M1 - 521) (2005-2010) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling |
| Engine Code | BLF |
| BHP | 115 |
| Sizes | Core size: 650 x 415 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| Version | Alt. Version: 1 |
£52.70
£43.92 ex VAT
Select Brand
£ 52.70
