Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Beetle
Engine:
1.3
Year: 1970
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Batteries
Batteries – Start Strong. Stay Powered. Drive On.
No start, no journey. Our range of automotive batteries gives you the instant energy, lasting charge, and cold-weather confidence your vehicle depends on. Whether you're replacing a worn-out unit or upgrading for modern electrics, we've got the power to keep you moving.
Built to last. Ready when you are.
Explore our full range of Car Batteries and power every drive with confidence.
Not In Stock - Contact Us
Banner Auxiliary Battery
This Banner Auxiliary Battery fits the following vehicles
- Beetle 1.3 1302 08/70-12/72
- Beetle 1300 09/65-12/70
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Beetle 1.3 1302 |
| Description | Auxiliary Battery |
| Fitment Detail | Tip for later rear wheel drive models some fitted with 006. Use 54063 with vw adaptors |
| UK Batt Ref | 421 |
| Size mm | 178mm long x 175mm wide x 166mm tall x 188mm tall inc. terminals |
| Cold Cranking Amps | 360en |
| Capacity Ah | 66ah |
| Layout | Layout 0 / terminals towards you positive on right |
| Hold Down Note | B04 |
| Terminal Note | terminal 1 normal pole |
| Battery Type | Battery-Starting Bull |
| Engine Code | AB, F |
£107.59
£89.66 ex VAT
Select Brand
£ 107.59
Exide Standard Battery
EA472
Not In Stock - Contact Us
Exide Standard Battery
This Exide Standard Battery fits the following vehicles
- Beetle 1.3 1302 08/70-12/72
- Beetle 1300 09/65-12/70
- Beetle 1300 10/68-12/70
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Beetle 1.3 1302 |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | AB, F |
| BHP | 44, 40 |
| Brand Type | Premium |
| Capacity | 47Ah |
| Electric Detail | Cold-test Current, EN: 450A |
| Part Note | Hold-down Type: B13, Terminal Type: EN |
| Size mm | L: 207, W: 175, H: 175 |
| Trade No | 063TE |
| Vehicle Detail | Post Positions: 0 |
| Voltage/Amps | 12V |
£56.35
£46.96 ex VAT
Select Brand
£ 56.35
Yuasa Standard Battery
YBX1063
Not In Stock - Contact Us
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Beetle 1.3 1302 08/70-12/72
- Beetle 1300 09/65-12/70
- Beetle 1300 10/68-12/70
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Beetle 1.3 1302 |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | AB, F |
| BHP | 44, 40 |
| Brand Type | YBX1000 CaCa Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 40 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:360 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:175;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
£47.68
£39.73 ex VAT
Select Brand
£ 47.68
Yuasa Standard Battery
YBX3063
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Beetle 1.3 1302 08/70-12/72
- Beetle 1300 09/65-12/70
- Beetle 1300 10/68-12/70
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Beetle 1.3 1302 |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | AB, F |
| BHP | 44, 40 |
| Brand Type | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 45 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:440 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:175;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
£64.69
£53.91 ex VAT
Select Brand
£ 64.69
£ 45.59
Yuasa Standard Battery
YBX5063
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Beetle 1.3 1302 08/70-12/72
- Beetle 1300 09/65-12/70
- Beetle 1300 10/68-12/70
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Beetle 1.3 1302 |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | AB, F |
| BHP | 44, 40 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 52 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:520 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:175;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |
£72.50
£60.42 ex VAT
In Stock
Starter Battery Audi BMW Citroen Fiat Ford Hyundai Think Jag
£64.74
£53.95 ex VAT
Select Brand
£ 72.50
£ 64.74
Not In Stock - Contact Us
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Beetle 1300 09/65-12/70
- Beetle 1300 10/68-12/70
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Beetle 1300 |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | F |
| BHP | 40 |
| Brand Type | Classic Vehicle Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 77 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:360 |
| Hold Down Note | B12;B12 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:218;W:170 |
| Part Note | Designed for 6V vehicle systems;Charge Retention C1-C2: C1;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V1;Water Loss W1-W5: W1;Performance Marking: W1-C1-V1-E1 |
| Voltage | 6V |
£179.10
£149.25 ex VAT
Select Brand
£ 179.10
