Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Bora
Engine:
1.9
Year: 2000
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Starter Motors
Starter Motors – Fire It Up. First Time. Every Time.
No power, no journey — your starter motor is where it all begins. Our range delivers strong torque, fast engagement, and reliable starts, even in the coldest conditions. Whether you're refreshing a tired unit or upgrading for performance, we’ve got the cranking power you need.
Turn the key. Hear it roar.
Explore our full range of Starter Motors and bring instant ignition back to your drive.
WAI Starter Motor
17725N
Not In Stock - Contact Us
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | AQM, AGP, AGR, ALH, ASV, AHF, ALH, AGR, AJM, AUY |
| BHP | 68, 90, 110, 115 |
| Availability | Live |
| Vehicle Detail | Manual Trans., Automatic Trans. |
| Fitment Type | 9 |
| Fitment Detail | Rated Power:1.8kW |
| Part Detail | 3Mount. Bores;0Thread Bores;Anti-clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £12.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£55.78
£46.48 ex VAT
Select Brand
£ 55.78
WAI Starter Motor
17755N
In Stock
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 TDi (1999-2005) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | ALH, AGR, ASV, AHF, AJM, AUY |
| BHP | 90, 110, 115 |
| Availability | Live |
| Fitment Type | 10 |
| Fitment Detail | Rated Power:2kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;0Thread Bores;Anti-clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £12.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£67.86
£56.55 ex VAT
Select Brand
£ 67.86
WAI Starter Motor
17820N
In Stock
WAI Starter Motor
This WAI Starter Motor fits the following vehicles
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
| Type | Starter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 TDi (1999-2005) |
| Description | Starter Motor |
| Engine Code | AUY, AJM |
| BHP | 115 |
| Availability | Live |
| Fitment Type | 10 |
| Fitment Detail | Rated Power:2kW |
| Part Detail | 2Mount. Bores;0Thread Bores;Anti-clockwise rotation |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:13.59;L.:27;W.:16.21 |
Please note: this WAI Starter Motor has a surcharge of £12.00.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Starter Motor the surcharge will be refunded.
£79.36
£66.13 ex VAT
Select Brand
£ 79.36
