Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Peugeot
Model: 807
Engine:
2.2
Year: 2005
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Fuel Pumps & Relays
Fuel Pumps & Relays – Feed the Flow. Power the Burn. Drive with Confidence.
No fuel, no fire. Our fuel pumps and relays deliver the lifeline your engine needs — from silent in-tank systems to performance-driven high-pressure pumps, each unit guarantees reliable fuel flow with every start and every stretch of the throttle.
Stable pressure. Instant delivery. Total control.
Explore our full range of Fuel Pumps & Relays and keep your engine fed, fast, and firing.
Volt Fuel Feed Unit
VOL95159FUE
Not In Stock - Contact Us
Volt Fuel Feed Unit
This Volt Fuel Feed Unit fits the following vehicles
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 02/04-09/07
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 10/02-06/05
| Model | 807 2.2 HDi (2002-2011) |
|---|---|
| Description | Fuel Feed Unit |
| Engine Code | 4HW (DW12TED4), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HW (DW12TED4) |
| BHP | 126 |
| Sub Brand | Volt |
| Fitment Detail | In fuel tank |
| Voltage | 12V |
| Part Note | Housing Colour: White;Pressure:3.6 bar |
| Part Detail | Flow rate: 100 l/h;No. Inlets/Outlets: 1;No. of Poles: 4;Op. Mode: Electronic;With fuel sender unit |
| Vehicle Detail | Without fuel return system;Multi Point Injection (MPI) |
£79.36
£66.13 ex VAT
Select Brand
£ 79.36
Volt Fuel Feed Unit
VOL95469FUE
Not In Stock - Contact Us
Volt Fuel Feed Unit
This Volt Fuel Feed Unit fits the following vehicles
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 02/04-09/07
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 10/02-06/05
| Model | 807 2.2 HDi (2002-2011) |
|---|---|
| Description | Fuel Feed Unit |
| Engine Code | 4HW (DW12TED4), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HW (DW12TED4) |
| BHP | 126 |
| Sub Brand | Volt |
| Fitment Detail | In fuel tank |
| Voltage | 12V |
| Part Note | Housing Colour: Yellow;Pressure:2.5 bar |
| Part Detail | Flow rate: 150 l/h;No. Inlets/Outlets: 2;No. of Poles: 4;Op. Mode: Electronic;With fuel sender unit |
£90.77
£75.64 ex VAT
Select Brand
£ 90.77
Volt Fuel Feed Unit
VOL95824FUE
Not In Stock - Contact Us
Volt Fuel Feed Unit
This Volt Fuel Feed Unit fits the following vehicles
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 02/04-09/07
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 10/02-06/05
| Model | 807 2.2 HDi (2002-2011) |
|---|---|
| Description | Fuel Feed Unit |
| Engine Code | 4HW (DW12TED4), 4HX (DW12TED4/FAP) |
| BHP | 126 |
| Sub Brand | Volt |
| Fitment Detail | In fuel tank |
| Voltage | 12V |
| Part Note | Pressure:2.5 bar |
| Part Detail | Flow rate: 154 l/h;No. of Poles: 4;Op. Mode: Electronic;With fuel sender unit |
| Vehicle Detail | With extra heating |
£233.32
£194.43 ex VAT
Select Brand
£ 233.32
