Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Peugeot
Model: 807
Engine:
2.2
Year: 2005
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1342
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 02/04-09/07
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 10/02-06/05
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | 807 2.2 HDi (2002-2011) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | 4HW (DW12TED4), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HW (DW12TED4) |
| BHP | 126 |
| Note | Height1 (H1):55 mm, Length (D1):325 mm, Width (D2):155 mm |
£16.54
£13.78 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Citroen Fiat FSO Rover Peugeot Lancia 82-16
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 16.54
£ 0.00
Purflux Air Filter
A397
Low Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 02/04-09/07
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 10/02-06/05
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | 807 2.2 HDi (2002-2011) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | 4HW (DW12TED4), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HW (DW12TED4) |
| BHP | 126 |
| Note | Height1 (H1):75 mm, Length (D1):325 mm, Width (D2):155 mm |
| Equipment with pre-filter |
£16.58
£13.82 ex VAT
Select Brand
£ 16.58
Purflux Cabin Filter
AHH205
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 02/04-09/07
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 10/02-06/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | 807 2.2 HDi (2002-2011) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | 4HW (DW12TED4), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HW (DW12TED4) |
| BHP | 126 |
| Note | Height1 (H1):32 mm, Length (D1):405 mm, Width (D2):164 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£32.86
£27.38 ex VAT
Select Brand
£ 32.86
Purflux Fuel Filter
C495E
Low Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 02/04-09/07
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 10/02-06/05
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | 807 2.2 HDi (2002-2011) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | 4HW (DW12TED4), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HW (DW12TED4) |
| BHP | 126 |
| Note | Height1 (H1):65 mm, Ext dia (D1):77 mm, Int dia (D2):14 mm |
£13.68
£11.40 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Citroen Fiat Peugeot Suzuki Lancia 98-11
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 13.68
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS867B
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 02/04-09/07
- 807 2.2 HDi (2002-2011) 10/02-06/05
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | 807 2.2 HDi (2002-2011) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | 4HW (DW12TED4), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HX (DW12TED4/FAP), 4HW (DW12TED4) |
| BHP | 126 |
| Note | Height1 (H1):85 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):M20x1,5 |
£10.36
£8.63 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Citroen Fiat FSO Talbot Jeep Peugeot Rover Renaul
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 10.36
£ 0.00
