Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Nissan
Model: Qashqai
Engine:
1.6
Year: 2007
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Batteries
Batteries – Start Strong. Stay Powered. Drive On.
No start, no journey. Our range of automotive batteries gives you the instant energy, lasting charge, and cold-weather confidence your vehicle depends on. Whether you're replacing a worn-out unit or upgrading for modern electrics, we've got the power to keep you moving.
Built to last. Ready when you are.
Explore our full range of Car Batteries and power every drive with confidence.
In Stock
Banner Start-Stop Battery
This Banner Start-Stop Battery fits the following vehicles
- Qashqai 1.6 J10 03/07-12/11
| Type | Car Battery |
|---|---|
| Model | Qashqai 1.6 J10 |
| Description | Start-Stop Battery |
| UK Batt Ref | 068 EFB |
| Size mm | 260mm long x 174mm wide x 200mm tall x 222mm tall inc. terminals |
| Cold Cranking Amps | 680en |
| Capacity Ah | 70ah |
| Layout | Layout 0 / terminals towards you positive on right |
| Hold Down Note | B00 |
| Terminal Note | terminal 1 normal pole |
| Battery Type | Battery-Running Bull |
| Engine Code | HR16DE |
| BHP | 113 |
£129.29
£107.74 ex VAT
Select Brand
£ 129.29
£ 137.34
Yuasa Standard Battery
YBX3012
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Qashqai 1.6 J10 03/07-12/11
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Qashqai 1.6 J10 |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | HR16DE |
| BHP | 113 |
| Brand Type | YBX3000 SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 52 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:450 |
| Hold Down Note | B13/B14;B13/B14 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V2;Water Loss W1-W5: W3;Performance Marking: W3-C2-V2-E1 |
| Voltage | 12V |
£66.23
£55.19 ex VAT
Select Brand
£ 66.23
£ 67.64
£ 49.06
Yuasa Standard Battery
YBX5012
In Stock
Yuasa Standard Battery
This Yuasa Standard Battery fits the following vehicles
- Qashqai 1.6 J10 03/07-12/11
| Type | Battery |
|---|---|
| Model | Qashqai 1.6 J10 |
| Description | Standard Battery |
| Engine Code | HR16DE |
| BHP | 113 |
| Brand Type | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries;Yuasa |
| Capacity Ah | 54 |
| Cold Cranking Amps | Cold-test Current, EN:500 |
| Hold Down Note | B3;B3 |
| Terminal Note | T1 |
| Size mm | H:190;L:207;W:175 |
| Part Note | Designed for standard ignition systems;Battery with Load Status Display & Handles;End-Venting;Charge Retention C1-C2: C2;Endurance E1-E4: E1;Vibration V1-V4: V3;Water Loss W1-W5: W4;Performance Marking: W4-C2-V3-E1 |
| Voltage | 12V |
£81.98
£68.32 ex VAT
Select Brand
£ 81.98
