Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Ford
Model: Focus
Engine:
1.8
Year: 2003
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Blue Print Oil Filter
COPADM52117
Not In Stock - Contact Us
Blue Print Oil Filter
This Blue Print Oil Filter fits the following vehicles
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 01/99-03/05
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 01/99-04/05
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 01/99-11/04
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 08/98-11/04
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/98-11/04
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | EYDF, EYDG, EYDG, EYDF, EYDI, EYDJ, EYDC, EYDI, EYDE, EYDL, EYDJ, EYDD, EYDB, EYDF, EYDI, EYDJ, EYDE, EYDL, EYDG, EYDC |
| BHP | 113 |
| Unit Size | Outer Dia.[mm]:77,Height[mm]:120 |
| Specification | Filter Type:spin-on filter |
£7.86
£6.55 ex VAT
Select Brand
£ 7.86
Purflux Air Filter
A1056
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/00-04/05
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/98-04/05
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | EYDB, EYDC, EYDD, EYDE, EYDF, EYDG, EYDI, EYDJ, EYDL |
| BHP | 113 |
| Note | Height1 (H1):46 mm, Length (D1):265 mm, Width (D2):147 mm |
£12.70
£10.58 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 12.70
£ 0.00
Purflux Air Filter
A1189
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Focus C-MAX 1.8 (2003-2007) 08/03-12/04
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Focus C-MAX 1.8 (2003-2007) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | CSDA, CSDB |
| BHP | 118 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):190 mm |
£16.48
£13.73 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 16.48
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHC167
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/00-04/05
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/98-04/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | EYDF, EYDG, EYDI, EYDJ, EYDL, EYDB, EYDC, EYDD, EYDE, EYDB, EYDC, EYDD, EYDE, EYDF, EYDG, EYDI, EYDJ, EYDL |
| BHP | 113 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):350 mm, Width (D2):170 mm |
| Thread Note | Carbon |
£20.35
£16.96 ex VAT
Select Brand
£ 20.35
Purflux Cabin Filter
AHH167
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/00-04/05
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/98-04/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | EYDL, EYDJ, EYDI, EYDG, EYDF, EYDE, EYDD, EYDC, EYDB, EYDI, EYDG, EYDF, EYDE, EYDD, EYDC, EYDB, EYDL, EYDJ |
| BHP | 113 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):350 mm, Width (D2):170 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£22.56
£18.80 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
STD CAB FILTER FORD FOCUS TRANSIT 99-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 22.56
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHC212
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Focus C-MAX 1.8 (2003-2007) 08/03-12/04
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Focus C-MAX 1.8 (2003-2007) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | CSDA, CSDB |
| BHP | 118 |
| Note | Height1 (H1):35 mm, Length (D1):243 mm, Width (D2):213 mm |
| Thread Note | Carbon |
£22.79
£18.99 ex VAT
Select Brand
£ 22.79
Purflux Cabin Filter
AHH212
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Focus C-MAX 1.8 (2003-2007) 08/03-12/04
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Focus C-MAX 1.8 (2003-2007) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | CSDB, CSDA |
| BHP | 118 |
| Note | Height1 (H1):35 mm, Length (D1):243 mm, Width (D2):213 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£28.36
£23.63 ex VAT
Select Brand
£ 28.36
Purflux Fuel Filter
EP216
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/00-04/05
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/98-04/05
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | EYDB, EYDL, EYDJ, EYDI, EYDG, EYDF, EYDE, EYDD, EYDC, EYDL, EYDJ, EYDI, EYDG, EYDF, EYDE, EYDD, EYDC, EYDB |
| BHP | 113 |
| Note | Height1 (H1):183 mm, Ext dia (D1):55 mm |
£18.61
£15.51 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 18.61
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS907
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/00-04/05
- Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) 10/98-04/05
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.8 MK 1 (1998-2005) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | EYDB, EYDC, EYDD, EYDE, EYDF, EYDG, EYDI, EYDJ, EYDL |
| BHP | 113 |
| Note | Height1 (H1):119 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
£13.22
£11.02 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Chrysler Citroen Dodge Ford Jaguar Jeep Land Rove
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 13.22
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS357
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Focus C-MAX 1.8 (2003-2007) 08/03-12/04
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Focus C-MAX 1.8 (2003-2007) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | CSDA, CSDB |
| BHP | 118 |
| Note | Height1 (H1):85 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
£6.47
£5.39 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Ford Jaguar Saab Land Rover Mazda Volvo 97-23
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 6.47
£ 0.00
