Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Nissan
Model: Navara
Engine:
2.5
Year: 2008
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Light Units
Light Units – Illuminate Every Angle. Drive Safer. Look Sharper.
From front to back, your vehicle deserves full visibility and flawless style. Our complete light units deliver crisp illumination and a clean fit — whether you’re replacing a cracked headlight or refreshing your rear lights with modern, road-ready brilliance.
OEM fit. Eye-catching shine. Total visibility.
Explore the full range of Light Units and bring clarity, safety, and style to every drive.
Low Stock
Trupart Fog Lamp (Front Left Hand+Right Hand)
This Trupart Fog Lamp (Front Left Hand+Right Hand) fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 05/05-12/10
- Navara 2.5 D40 05/05-12/16
| Model | Navara 2.5 D40 |
|---|---|
| Qty | Each |
| Note | Round |
| Note 2 | H11 |
| Note 3 | Incl. Bulb & Bulb Holder |
| Note 4 | Universal |
| Description | Front Fog Lamp |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172, 188 |
£36.48
£30.40 ex VAT
Select Brand
£ 36.48
Not In Stock - Contact Us
Trupart Head Lamp Motor (Front Left Hand+Right Hand)
This Trupart Head Lamp Motor (Front Left Hand+Right Hand) fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 05/05-12/10
- Navara 2.5 D40 05/05-12/16
| Model | Navara 2.5 D40 |
|---|---|
| Qty | Each |
| Note | Universal |
| Description | Headlamp Motor |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172, 188 |
£53.77
£44.81 ex VAT
Select Brand
£ 53.77
Not In Stock - Contact Us
Trupart Head Lamp Unit (Front Left Hand)
This Trupart Head Lamp Unit (Front Left Hand) fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Model | Navara 2.5 D40 |
|---|---|
| Qty | Each |
| Note | H4 P21W W5W |
| Note 2 | Electric or Manual (Excl. Motor) |
| Note 3 | Motor Sold Separately (HM0007) |
| Description | Headlamp |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
£119.75
£99.79 ex VAT
Select Brand
£ 119.75
Not In Stock - Contact Us
Trupart Head Lamp Unit (Front Right Hand)
This Trupart Head Lamp Unit (Front Right Hand) fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Model | Navara 2.5 D40 |
|---|---|
| Qty | Each |
| Note | H4 P21W W5W |
| Note 2 | Electric or Manual (Excl. Motor) |
| Note 3 | Motor Sold Separately (HM0007) |
| Description | Headlamp |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
£119.75
£99.79 ex VAT
Select Brand
£ 119.75
Not In Stock - Contact Us
Trupart Rear Lamp Unit (Rear Left Hand)
This Trupart Rear Lamp Unit (Rear Left Hand) fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Model | Navara 2.5 D40 |
|---|---|
| Qty | Each |
| Note | W16W PY21W P21/5W |
| Note 2 | Excl. Bulbs & Bulb Holder |
| Description | Rear Lamp |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
£70.36
£58.63 ex VAT
Select Brand
£ 70.36
Not In Stock - Contact Us
Trupart Rear Lamp Unit (Rear Right Hand)
This Trupart Rear Lamp Unit (Rear Right Hand) fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Model | Navara 2.5 D40 |
|---|---|
| Qty | Each |
| Note | W21W PY21W P21/5W |
| Note 2 | Excl. Bulbs & Bulb Holder |
| Description | Rear Lamp |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
£70.36
£58.63 ex VAT
Select Brand
£ 70.36
Not In Stock - Contact Us
Trupart Side Repeater Lamp (Left Hand+Right Hand)
This Trupart Side Repeater Lamp (Left Hand+Right Hand) fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 01/05-06/08
| Model | Navara 2.5 D40 |
|---|---|
| Qty | Each |
| Note | Clear |
| Note 2 | Oblong |
| Note 3 | WY5W |
| Note 4 | Universal |
| Description | Side Repeater |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
£18.28
£15.23 ex VAT
Select Brand
£ 18.28
