Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Nissan
Model: Navara
Engine:
2.5
Year: 2008
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1089
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Navara 2.5 D40 |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):284 mm, Width (D2):180 mm |
£19.33
£16.11 ex VAT
Air Filter Ford Ldv Nissan 00-18
LUFR3007
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Ford Ldv Nissan 00-18
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 19.33
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH337
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Navara 2.5 D40 |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
| Note | Height1 (H1):25 mm, Length (D1):264 mm, Width (D2):100 mm |
| Thread Note | Standard |
| Supercedes | Veh Prod Country EU |
£21.17
£17.64 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Not In Stock - Contact Us
CARBON CAB FILTER 2 PER CAR NAVARA NP300 PATHFINDER 05-
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 21.17
£ 0.00
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH587-2
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Navara 2.5 D40 |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
| Note | Height1 (H1):21 mm, Length (D1):248 mm, Width (D2):99 mm |
| Thread Note | Standard |
| Supercedes | Veh Prod Country TH |
£32.11
£26.76 ex VAT
Select Brand
£ 32.11
Purflux Fuel Filter
CS439
Not In Stock - Contact Us
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Navara 2.5 D40 |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
| Note | Height1 (H1):139 mm, Ext dia (D1):87 mm, Thread1 (D2):3/4-16, Thread 2 (D3):M36x1,5 |
| Climate zone Cold Climates(+) |
£19.03
£15.86 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Ford Ldv Lti Nissan 82-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 19.03
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
CS954
Not In Stock - Contact Us
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Navara 2.5 D40 |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
| Note | Height1 (H1):175 mm, Ext dia (D1):80 mm, Thread1 (D2):M36x1,5-6H |
| Thread Note | with water separator |
£17.77
£14.81 ex VAT
Select Brand
£ 17.77
Purflux Fuel Filter
FCS758
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 09/06-12/10
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Navara 2.5 D40 |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
| Note | Height1 (H1):138 mm, Ext dia (D1):93 mm |
| Filter Type | 09/06--> |
£40.18
£33.48 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 40.18
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
FCS807
Low Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 09/06-12/10
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Navara 2.5 D40 |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
| Note | Height1 (H1):139 mm, Ext dia (D1):93 mm |
| Thread Note | with water sensor |
| Filter Type | 09/06--> |
£88.30
£73.58 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 88.30
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS149
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Navara 2.5 D40 |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
| Note | Height1 (H1):89 mm, Ext dia (D1):86 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
£14.32
£11.93 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 14.32
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS900
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Navara 2.5 D40 06/05-12/10
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Navara 2.5 D40 |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | YD25DDTI |
| BHP | 172 |
| Note | Height1 (H1):94 mm, Ext dia (D1):95 mm, Thread1 (D2):3/4-16 |
£10.98
£9.15 ex VAT
OIL FILTER FORD ESCORT TRANSIT 68-00
LUFL9075
Not In Stock - Contact Us
OIL FILTER FORD ESCORT TRANSIT 68-00
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 10.98
£ 0.00
