Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Nissan
Model: Micra
Engine:
1.0
Year: 1999
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Plugs (Glow & Spark Plugs)
Glow & Spark Plugs – Ignite with Precision. Start with Confidence.
Whether you're lighting petrol or warming diesel, the right plug makes all the difference. Our spark plugs fire crisp and clean, while our glow plugs deliver the heat diesel engines crave in the cold. Fast starts. Smooth idles. Maximum efficiency.
Fuel it right. Fire it fast.
Explore the full range of Glow & Spark Plugs and spark better performance from the very first turn.
Bosch Spark Plug
0242229660
In Stock
Bosch Spark Plug
This Bosch Spark Plug fits the following vehicles
- Micra 1.0 K11 04/98-07/00
| Type | Spark Plug |
|---|---|
| Model | Micra 1.0 K11 |
| No of Plugs | 4 |
| Type | Nickel |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | CG10DE |
| BHP | 53 |
| Gap mm | Electrode: 1 |
| Part Note | For OE No: 22401 50Y04, 22401 50Y05, Marketing Code: 7957, No of Poles: 1, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Position | 3mm |
| Thread Note | Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25 |
| Trade No | 19, FR8D+X, FR8DCX |
£3.07
£2.56 ex VAT
Select Brand
£ 3.07
Bosch Spark Plug
0242232502
In Stock
Bosch Spark Plug
This Bosch Spark Plug fits the following vehicles
- Micra 1.0 K11 04/98-07/00
| Type | Spark Plug |
|---|---|
| Model | Micra 1.0 K11 |
| No of Plugs | 4 |
| Type | Super 4 |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | CG10DE |
| BHP | 53 |
| Gap mm | Electrode: 1 |
| Part Note | No of Poles: 4, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Position | 5mm |
| Thread Note | Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25 |
| Trade No | FR78X |
£5.12
£4.27 ex VAT
Select Brand
£ 5.12
Bosch Spark Plug
0242235667
In Stock
Bosch Spark Plug
This Bosch Spark Plug fits the following vehicles
- Micra 1.0 K11 04/98-07/00
| Type | Spark Plug |
|---|---|
| Model | Micra 1.0 K11 |
| No of Plugs | 4 |
| Type | Nickel |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | CG10DE |
| BHP | 53 |
| Gap mm | Electrode: 1 |
| Part Note | For OE No: 2240150Y06, Marketing Code: 7956, No of Poles: 1, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Position | 3mm |
| Thread Note | Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25 |
| Trade No | 11, FR7D+X, FR7DCX |
£3.19
£2.66 ex VAT
Select Brand
£ 3.19
NGK Spark Plug
6953
In Stock
NGK Spark Plug
This NGK Spark Plug fits the following vehicles
- Micra 1.0 K11 04/98-07/00
| Type | Spark Plug |
|---|---|
| Model | Micra 1.0 K11 |
| No of Plugs | 4 |
| Description | NGK Spark Plug |
| Engine Code | CG10DE |
| BHP | 53 |
| Supplier Part No | BKR5E-11 |
| Part Note | 19 mm reach plugs |
| Gap mm | Preset |
| Associated Product | Upgrade option: BKR5EIX-11 (5464) |
£5.34
£4.45 ex VAT
In Stock
Spark Plug Chevrolet Honda Hyundai Mazda Mitsubishi Nissan S
| Type | Spark Plug |
|---|
£2.93
£2.44 ex VAT
Select Brand
£ 5.34
£ 2.93
