Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Land Rover
Model: Range Rover
Submodel: range rover sport
Engine:
3.0
Year: 2010
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1210
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Range Rover Sport 3.0 TDV6 L320 (2005-2013) 04/09-04/12
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Range Rover Sport 3.0 TDV6 L320 (2005-2013) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | 306DT |
| BHP | 242 |
| Note | Height1 (H1):58 mm, Length (D1):303 mm, Width (D2):225 mm |
£21.56
£17.97 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 21.56
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHC494
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Range Rover Sport 3.0 TDV6 L320 (2005-2013) 04/09-04/12
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Range Rover Sport 3.0 TDV6 L320 (2005-2013) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | 306DT |
| BHP | 242 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):268 mm, Width (D2):154 mm |
| Thread Note | Carbon |
£26.81
£22.34 ex VAT
Filter - Cabin Air Land Rover 04-18
LUFC5042K
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Land Rover 04-18
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 26.81
£ 0.00
Purflux Fuel Filter
CS531
Low Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Range Rover Sport 3.0 TDV6 L320 (2005-2013) 04/09-04/12
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Range Rover Sport 3.0 TDV6 L320 (2005-2013) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | 306DT |
| BHP | 242 |
| Note | Height1 (H1):97 mm, Ext dia (D1):117 mm, Int dia (D2):111 mm |
£20.17
£16.81 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 20.17
£ 0.00
Purflux Oil Filter
L442
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Range Rover Sport 3.0 TDV6 L320 (2005-2013) 04/09-04/12
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Range Rover Sport 3.0 TDV6 L320 (2005-2013) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | 306DT |
| BHP | 242 |
| Note | Height1 (H1):95 mm, Ext dia (D1):79 mm, Int dia (D2):38 mm |
£17.45
£14.54 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Land Rover Citroen Jaguar Peugeot VW 09-22
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 17.45
£ 0.00
