Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Golf
Engine:
1.9
Year: 2002
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Hella Alternator
8EL011710-311
Not In Stock - Contact Us
Hella Alternator
This Hella Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 05/98-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-05/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-05/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Alternator |
| Engine Code | AGP;AQM, AQM, AGP, AHF;ASV, AHF, ASV, ASZ, AXR, ATD;AXR, ATD, ARL, ATD, ATD;AXR, AXR |
| BHP | 68, 110, 130, 100, 150 |
| OE System | Bosch, Value, Bosch, Bosch |
| Amps | Charge Current: 90 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:56mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 6;12V;Connector/Clamp: B+/L/DFM |
| Chassis Note | From Ch. No.: 1J_X_000001 |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
Please note: this Hella Alternator has a surcharge of £24.00.
If you return your old Hella Alternator the surcharge will be refunded.
If you return your old Hella Alternator the surcharge will be refunded.
£138.07
£115.06 ex VAT
Alternator Audi Seat Skoda VW 95-15
DEL13850N
Low Stock
Alternator Audi Seat Skoda VW 95-15
| Type | Alternator |
|---|
Please note: this Alternator Audi Seat Skoda VW 95-15 has a surcharge of £48.00.
If you return your old Alternator Audi Seat Skoda VW 95-15 the surcharge will be refunded.
If you return your old Alternator Audi Seat Skoda VW 95-15 the surcharge will be refunded.
£114.04
£95.03 ex VAT
Select Brand
£ 138.07
£ 114.04
Hella Alternator
8EL011710-321
Not In Stock - Contact Us
Hella Alternator
This Hella Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 05/98-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-05/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-05/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Alternator |
| Engine Code | AGP;AQM, AQM, AGP, AQM, AHF;ASV, ASV, AHF, ASZ, ATD;AXR, ARL, ATD;AXR, AXR |
| BHP | 68, 110, 130, 100, 150 |
| OE System | Bosch, Valeo, Valeo, Bosch, Bosch, Valeo |
| Amps | Charge Current: 120 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:56mm |
| Part Note | with freewheel belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 6;12V |
| Chassis Note | From Ch. No.: 1J_X_000001 |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
£169.62
£141.35 ex VAT
WAI Alternator
13853N
In Stock
WAI Alternator
This WAI Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Type | Alternator |
|---|---|
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
| Description | Alternator |
| Engine Code | AQM, AGP, AGP, AQM, ASV, AHF, AHF, ASV, ASZ, AXR, ATD, ARL |
| BHP | 68, 110, 130, 100, 150 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 120 |
| Engine/Vin No | From Ch. No.: 1J-X-000001 |
| Pulley Note | with freewheel belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 56 |
| Part Detail | 6Grooves |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:19.99;L.:26.01;W.:22.5 |
Please note: this WAI Alternator has a surcharge of £24.00.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
£98.39
£81.99 ex VAT
Select Brand
£ 169.62
£ 98.39
Hella Alternator
8EL011710-481
Not In Stock - Contact Us
Hella Alternator
This Hella Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-05/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
|---|---|
| Description | Alternator |
| Engine Code | AQM, AGP, AQM, AHF;ASV, ASV, AHF, ATD, AXR, ARL |
| BHP | 68, 110, 100, 150 |
| OE System | Valeo, Bosch |
| Amps | Charge Current: 90 |
| Sizes | Belt Pulley Dia.:50mm |
| Part Note | with v-ribbed belt pulleyPulleys;Used part return not required;New part without deposit |
| Part Detail | No. of Flange Grooves: 6;12V |
| Note | Assy_/disassy_ by qualified personnel required! |
£163.63
£136.36 ex VAT
Select Brand
£ 163.63
WAI Alternator
13851N
In Stock
WAI Alternator
This WAI Alternator fits the following vehicles
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 11/97-04/04
- Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 08/99-08/06
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 04/01-05/02
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 06/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 09/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J1) (1997-2004) 10/01-04/04
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 06/01-08/06
- Golf 1.9 TDi PD MK4 (Typ1J5) (1999-2006) 09/01-08/06
| Type | Alternator |
|---|---|
| Model | Golf 1.9 SDi MK4 (Typ1J1) (1997-2004) |
| Description | Alternator |
| Engine Code | AGP, AQM, AQM, AGP, ASV, AHF, AHF, ASV, ASZ, ATD, AXR, ARL, AXR, ATD |
| BHP | 68, 110, 130, 100, 150 |
| Availability | Live |
| Output Amps | 90 |
| Engine/Vin No | From Ch. No.: 1J-X-000001 |
| Pulley Note | with freewheel belt pulley |
| Size mm | Pulley Dia.: 56 |
| Part Detail | 6Grooves |
| Part Note | Replaces Manuf.: Bosch |
| Voltage | 12 |
| Size cm | H.:18.01;L.:20.9;W.:18.49 |
Please note: this WAI Alternator has a surcharge of £48.00.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
If you return your old WAI Alternator the surcharge will be refunded.
£111.48
£92.90 ex VAT
Select Brand
£ 111.48
