Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Bora
Engine:
1.9
Year: 2000
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Radiators Heaters Coolers
Radiators, Heaters & Coolers – Control the Heat. Drive with Confidence.
Your engine runs best at the right temperature — and our cooling system components make sure it stays there. Whether you're replacing a leaking radiator, upgrading your intercooler, or restoring cabin warmth with a new heater matrix, we've got the thermal solution that keeps performance high and temperatures low.
Stay cool. Stay warm. Stay in control.
Explore our full range of Radiators, Heaters & Coolers and protect your engine from the elements — inside and out.
AVA Cooling Fan
AI7509
Not In Stock - Contact Us
AVA Cooling Fan
This AVA Cooling Fan fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | AGP, AQM, AGR, ALH, AGR, ALH, AHF, ASV, AJM, AUY |
| BHP | 68, 90, 90, 110, 115 |
| Sizes | Diameter: 350 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 3, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Rated power: 140 W, Anticlockwise rotation |
| Vehicle Detail | For vehicles without air conditioning |
£51.73
£43.11 ex VAT
Select Brand
£ 51.73
AVA Heater
VN6175
Not In Stock - Contact Us
AVA Heater
This AVA Heater fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
|---|---|
| Description | Heat Exchanger, interior heating |
| Engine Code | AGP, AQM, AGR, ALH, AGR, ALH, AHF, ASV, AJM, AUY |
| BHP | 68, 90, 90, 110, 115 |
| Material Type | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Plastic |
| Sizes | Core Size: 233 x 158 x 42 mm |
| Inlet/Outlet | Inlet dia: 22.0mm, Outlet dia: 22.0 mm |
| Part Detail | With pipe |
| Version | Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
£22.85
£19.04 ex VAT
Select Brand
£ 22.85
AVA Heater Blower
VN8408
Not In Stock - Contact Us
AVA Heater Blower
This AVA Heater Blower fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
|---|---|
| Description | Interior Blower |
| Engine Code | AGP, AQM, AGR, ALH, AGR, ALH, AHF, ASV, AJM, AUY |
| BHP | 68, 90, 90, 110, 115 |
| Material Type | Plastic |
| Sizes | Dia: 145 mm |
| No of Pins | 2 |
| Part Detail | Connector Shape: Rectangular, Plug type: Male, Rated power: 228 W, Clockwise rotation, Voltage: 12 V |
£50.39
£41.99 ex VAT
Select Brand
£ 50.39
AVA Oil Cooler
VN3106
Low Stock
AVA Oil Cooler
This AVA Oil Cooler fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
|---|---|
| Description | Oil Cooler ** CLEVER FIT ** |
| Engine Code | AGP, AQM, AGR, ALH |
| BHP | 68, 90 |
| Sizes | Core size: 132 x 57 x 95 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| Part Detail 2 | Housing mat.: no housing, Number of ribs: 6 |
| Part Detail 3 | 12.3 |
£27.52
£22.93 ex VAT
Select Brand
£ 27.52
AVA Radiator
AI2155
Low Stock
AVA Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling ** CLEVER FIT ** |
| Engine Code | AQM, AGP, AGR, ALH, AHF, ASV, AGR, ALH, AJM, AUY, AUY, AJM |
| BHP | 68, 90, 110, 90, 115 |
| Sizes | Core size: 650 x 414 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| Part Detail 2 | Inlet dia: 32.0 mm, Outlet dia: 32.0 mm |
£59.48
£49.57 ex VAT
Select Brand
£ 59.48
