Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Bora
Engine:
1.9
Year: 2000
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1208
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | AGP, AQM, AGR, ALH, AHF, ASV, AGR, ALH, AJM, AUY |
| BHP | 68, 90, 110, 90, 115 |
| Note | Height1 (H1):56 mm, Length (D1):364 mm, Width (D2):185 mm |
| Equipment with pre-filter |
£18.46
£15.38 ex VAT
Air Filter Audi Seat Skoda VW 96-13
LUFR3026P
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Audi Seat Skoda VW 96-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 18.46
£ 0.00
Purflux Air Filter
A379
Low Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | AQM, AGP, ALH, AGR, ALH, AGR, ASV, AHF, AUY, AJM |
| BHP | 68, 90, 90, 110, 115 |
| Note | Height1 (H1):50 mm, Length (D1):364 mm, Width (D2):185 mm |
| Equipment Without pre-filter |
£14.80
£12.33 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Audi Mazda Seat Skoda VW 92-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 14.80
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHA178
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | AGP, AQM, AGR, ALH, AGR, ALH, AHF, ASV, AJM, AUY |
| BHP | 68, 90, 90, 110, 115 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£20.04
£16.70 ex VAT
Select Brand
£ 20.04
Purflux Cabin Filter
AHC178
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | AQM, AGP, ALH, AGR, ASV, AHF, ALH, AGR, AUY, AJM |
| BHP | 68, 90, 110, 90, 115 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Carbon |
£48.18
£40.15 ex VAT
Filter - Cabin Air Audi VW 96-13
LUFC5081K
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Audi VW 96-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 48.18
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHH178
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | AGP, AQM, AGR, ALH, AHF, ASV, AGR, ALH, AJM, AUY |
| BHP | 68, 90, 110, 90, 115 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):280 mm, Width (D2):206 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£25.55
£21.29 ex VAT
Select Brand
£ 25.55
Purflux Fuel Filter
FCS711
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | AGP, AQM, AGR, ALH, AGR, ALH, AHF, ASV, AJM, AUY |
| BHP | 68, 90, 90, 110, 115 |
| Note | Height1 (H1):200 mm, Ext dia (D1):80 mm |
£40.57
£33.81 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Audi Fiat Seat Skoda VW 94-10
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 40.57
£ 0.00
Purflux Oil Filter
L291
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Bora 1.9 SDi (1999-2005) 02/99-04/06
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 02/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 05/00-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/01
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 10/99-12/02
- Bora 1.9 TDi (1999-2005) 12/00-12/02
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Bora 1.9 SDi (1999-2005) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | AGP, AQM, AGR, ALH, AGR, ALH, AHF, ASV, AJM, AUY |
| BHP | 68, 90, 90, 110, 115 |
| Note | Height1 (H1):155 mm, Ext dia (D1):65 mm, Int dia (D2):26 mm |
£11.53
£9.61 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Audi Ford Seat Skoda VW 95-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 11.53
£ 0.00
