Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Zafira
Engine:
2.0
Year: 2000
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1043
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-07/01
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):42 mm, Length (D1):293 mm, Width (D2):234 mm |
| Filter Type | -->07/01 |
£17.29
£14.41 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 17.29
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH170
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-08/05
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):296 mm, Width (D2):202 mm |
| Thread Note | Standard |
| Equipment Delphi |
£16.54
£13.78 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
STD CAB FILTER VAUHALL ASTRA G H ZAFIRA F 96-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 16.54
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH171
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-08/05
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):269 mm, Width (D2):240 mm |
| Thread Note | Standard |
| Equipment Behr |
£16.18
£13.48 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
STD CAB FILTER VAUXHALL ASTRA G ZAFIRA F 96-15
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 16.18
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHA170
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-08/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):296 mm, Width (D2):198 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£30.89
£25.74 ex VAT
Select Brand
£ 30.89
Purflux Cabin Filter
AHC170
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-08/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):296 mm, Width (D2):198 mm |
| Thread Note | Carbon |
£23.98
£19.98 ex VAT
Select Brand
£ 23.98
Purflux Cabin Filter
AHC171
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-08/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):33 mm, Length (D1):274 mm, Width (D2):235 mm |
| Thread Note | Carbon |
£34.40
£28.67 ex VAT
Select Brand
£ 34.40
Purflux Cabin Filter
AHH170
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-08/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):30 mm, Length (D1):296 mm, Width (D2):198 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£33.19
£27.66 ex VAT
Select Brand
£ 33.19
Purflux Cabin Filter
AHH171
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-08/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):33 mm, Length (D1):274 mm, Width (D2):235 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
| Equipment Behr |
£42.84
£35.70 ex VAT
Select Brand
£ 42.84
Purflux Fuel Filter
C511
In Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-08/05
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):89 mm, Ext dia (D1):71 mm, Int dia (D2):20 mm |
£11.26
£9.38 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 11.26
£ 0.00
Purflux Oil Filter
L306
Low Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Zafira 2.0 Di (1999-2005) 05/99-12/00
- Zafira 2.0 DTi (1999-2005) 08/00-08/05
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Zafira 2.0 Di (1999-2005) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | X20DTL, Y20DTH |
| BHP | 81, 99 |
| Note | Height1 (H1):115 mm, Ext dia (D1):65 mm, Int dia (D2):31 mm |
£8.53
£7.11 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 8.53
£ 0.00
