Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Vectra
Engine:
1.8
Year: 2008
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Radiators Heaters Coolers
Radiators, Heaters & Coolers – Control the Heat. Drive with Confidence.
Your engine runs best at the right temperature — and our cooling system components make sure it stays there. Whether you're replacing a leaking radiator, upgrading your intercooler, or restoring cabin warmth with a new heater matrix, we've got the thermal solution that keeps performance high and temperatures low.
Stay cool. Stay warm. Stay in control.
Explore our full range of Radiators, Heaters & Coolers and protect your engine from the elements — inside and out.
AVA Heater
OLA6355
Not In Stock - Contact Us
AVA Heater
This AVA Heater fits the following vehicles
- Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) 12/05-12/09
| Model | Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Heat Exchanger, interior heating |
| Engine Code | Z18XER |
| BHP | 138 |
| Material Type | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Aluminium |
| Sizes | Core Size: 185 x 168 x 32 mm |
| Inlet/Outlet | Inlet dia: 22.0mm, Outlet dia: 22.0 mm |
| Version | Rad. Technology: Brazed cooling fins |
£36.59
£30.49 ex VAT
Select Brand
£ 36.59
AVA Heater Blower
OL8693
Low Stock
AVA Heater Blower
This AVA Heater Blower fits the following vehicles
- Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) 12/05-12/09
| Model | Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Interior Blower |
| Engine Code | Z18XER |
| BHP | 138 |
| Material Type | Plastic |
| Sizes | Dia: 149 mm |
| No of Pins | 2 |
| Part Detail | Connector Shape: Rectangular, Plug type: Male, Rated power: 264 W, Clockwise rotation, Voltage: 12 V |
£110.33
£91.94 ex VAT
Select Brand
£ 110.33
AVA Heater Blower
OL8694
Low Stock
AVA Heater Blower
This AVA Heater Blower fits the following vehicles
- Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) 12/05-12/09
| Model | Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Interior Blower |
| Engine Code | Z18XER |
| BHP | 138 |
| Material Type | Plastic |
| Sizes | Dia: 149 mm |
| No of Pins | 2 |
| Part Detail | Connector Shape: Rectangular, Plug type: Male, Rated power: 282 W, Clockwise rotation, Voltage: 12 V |
£106.43
£88.69 ex VAT
Select Brand
£ 106.43
AVA Oil Cooler
OL3684
In Stock
AVA Oil Cooler
This AVA Oil Cooler fits the following vehicles
- Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) 12/05-12/09
| Model | Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Oil Cooler ** CLEVER FIT ** |
| Engine Code | Z18XER |
| BHP | 138 |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| Part Detail 2 | Housing mat.: no housing |
£40.85
£34.04 ex VAT
Select Brand
£ 40.85
AVA Oil Cooler
OL3684H
In Stock
AVA Oil Cooler
This AVA Oil Cooler fits the following vehicles
- Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) 12/05-12/09
| Model | Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Oil Cooler ** CLEVER FIT ** |
| Engine Code | Z18XER |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 345 x 166 x 134 mm |
| Part Detail | Material: Aluminium, Water cooled |
| Version | Alt. Version: 1 |
£71.48
£59.57 ex VAT
Select Brand
£ 71.48
AVA Radiator
OLA2462
Low Stock
AVA Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) 12/05-12/09
| Model | Vectra 1.8 VVT C (2002-2009) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling ** CLEVER FIT ** |
| Engine Code | Z18XER |
| BHP | 138 |
| Sizes | Core size: 650 x 415 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| Part Detail 2 | Inlet dia: 34.5 mm, Outlet dia: 34.5 mm |
£83.80
£69.83 ex VAT
Select Brand
£ 83.80
