Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Vauxhall
Model: Corsa
Engine:
1.2
Year: 2007
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Radiators Heaters Coolers
Radiators, Heaters & Coolers – Control the Heat. Drive with Confidence.
Your engine runs best at the right temperature — and our cooling system components make sure it stays there. Whether you're replacing a leaking radiator, upgrading your intercooler, or restoring cabin warmth with a new heater matrix, we've got the thermal solution that keeps performance high and temperatures low.
Stay cool. Stay warm. Stay in control.
Explore our full range of Radiators, Heaters & Coolers and protect your engine from the elements — inside and out.
AVA Cooling Fan
OL7506
Not In Stock - Contact Us
AVA Cooling Fan
This AVA Cooling Fan fits the following vehicles
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
| Model | Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Sizes | Diameter: 388 mm |
| Part Detail | Connector shape: Oval, Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | No of blades: 7, Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Rated power: 168 W, Clockwise rotation |
| Part Detail 4 | With radiator fan shroud |
| Vehicle Detail | For vehicles with air conditioning |
| To Chassis No | 13999999 |
£61.13
£50.94 ex VAT
Select Brand
£ 61.13
AVA Cooling Fan
OL7539
In Stock
AVA Cooling Fan
This AVA Cooling Fan fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
| Model | Corsa D 1.2 (2006-2011) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Sizes | Diameter: 388 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | No of blades Left: 7, Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Clockwise rotation |
| Part Detail 4 | With radiator fan shroud |
| Vehicle Detail | For vehicles with air conditioning |
£74.26
£61.88 ex VAT
Select Brand
£ 74.26
AVA Cooling Fan
FT7532
Low Stock
AVA Cooling Fan
This AVA Cooling Fan fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
| Model | Corsa D 1.2 (2006-2011) |
|---|---|
| Description | Cooling Fan |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Sizes | Diameter: 388 mm |
| Part Detail | Material: Plastic, No of pins: 2, Voltage: 12 V |
| Part Detail 2 | No of blades: 7, No of blades Left: 7, Plug type: Male |
| Part Detail 3 | Clockwise rotation |
| Part Detail 4 | With radiator fan shroud |
| Vehicle Detail | For vehicles without air conditioning |
£83.39
£69.49 ex VAT
Select Brand
£ 83.39
AVA Heater
OLA6354
Low Stock
AVA Heater
This AVA Heater fits the following vehicles
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-04/07
- Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) 10/04-06/07
| Model | Corsa C 1.2 Twinport (2003-2007) |
|---|---|
| Description | Heat Exchanger, interior heating |
| Engine Code | Z12XEP |
| BHP | 79 |
| Material Type | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Aluminium |
| Sizes | Core Size: 167 x 168 x 32 mm |
| Inlet/Outlet | Inlet dia: 22.0mm, Outlet dia: 22.0 mm |
| Version | Rad. Technology: Brazed cooling fins |
£40.86
£34.05 ex VAT
Select Brand
£ 40.86
AVA Heater
FTA6313
In Stock
AVA Heater
This AVA Heater fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
| Model | Corsa D 1.2 (2006-2011) |
|---|---|
| Description | Heat Exchanger, interior heating ** CLEVER FIT ** |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Material Type | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Aluminium |
| Sizes | Core Size: 160 x 186 x 26 mm |
| Inlet/Outlet | Inlet dia: 19.2mm, Outlet dia: 19.2 mm |
| Version | Rad. Technology: Brazed cooling fins |
£46.07
£38.39 ex VAT
Select Brand
£ 46.07
AVA Heater Blower
OL8689
In Stock
AVA Heater Blower
This AVA Heater Blower fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
| Model | Corsa D 1.2 (2006-2011) |
|---|---|
| Description | Interior Blower |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Material Type | Plastic |
| Sizes | Dia: 139 mm |
| No of Pins | 2 |
| Part Detail | Connector Shape: Rectangular, Plug type: Male, Rated power: 204 W, Clockwise rotation, Voltage: 12 V |
£58.93
£49.11 ex VAT
Select Brand
£ 58.93
AVA Radiator
OLA2408
In Stock
AVA Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 03/07-04/10
- Corsa D 1.2 (2006-2011) 07/06-05/10
| Model | Corsa D 1.2 (2006-2011) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling |
| Engine Code | Z12XE, Z12XEP, Z12XEP |
| BHP | 80 |
| Sizes | Core size: 538 x 378 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
| Part Detail 2 | Inlet dia: 35.5 mm, Outlet dia: 35.5 mm |
£55.19
£45.99 ex VAT
Select Brand
£ 55.19
