Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Renault
Model: Megane
Engine:
1.5
Year: 2003
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Blue Print Air Filter
COPADR162218
Not In Stock - Contact Us
Blue Print Air Filter
This Blue Print Air Filter fits the following vehicles
- Megane 1.5 dCi 100 MK 2 (2002-2009) 01/03-03/06
- Megane 1.5 dCi 100 MK 2 (2002-2009) 01/03-11/10
- Megane 1.5 dCi 100 MK 2 (2002-2009) 01/03-12/10
- Megane 1.5 dCi 106 MK 2 (2002-2009) 01/03-01/09
- Megane 1.5 dCi 106 MK 2 (2002-2009) 01/03-06/08
- Megane 1.5 dCi 106 MK 2 (2002-2009) 01/03-12/10
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 01/03-07/09
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 01/03-12/10
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 09/02-05/06
- Megane 1.5 dCi 86 MK 2 (2002-2009) 01/03-07/09
- Megane 1.5 dCi 86 MK 2 (2002-2009) 01/03-11/08
- Megane 1.5 dCi 86 MK 2 (2002-2009) 01/03-12/10
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Megane 1.5 dCi 100 MK 2 (2002-2009) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | K9K729, K9K729, K9K728, K9K732, K9K722, K9K724 |
| BHP | 100, 106, 80, 86 |
| Unit Size | Height[mm]:58,Width[mm]:190,Length[mm]:243 |
| Specification | Filter Type:filter insert |
£16.93
£14.11 ex VAT
Select Brand
£ 16.93
Purflux Air Filter
A1195
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 08/02-10/05
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 11/03-10/05
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | K9K722 |
| BHP | 80 |
| Note | Height1 (H1):57 mm, Length (D1):244 mm, Width (D2):190 mm |
£15.12
£12.60 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 15.12
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH199
Low Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 08/02-10/05
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 11/03-10/05
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | K9K722 |
| BHP | 80 |
| Note | Height1 (H1):42 mm, Length (D1):272 mm, Width (D2):187 mm |
| Thread Note | Standard |
£22.97
£19.14 ex VAT
Filter - Cabin Air Renault 02-11
LUFC5096
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Renault 02-11
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 22.97
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHC199
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 08/02-10/05
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 11/03-10/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | K9K722 |
| BHP | 80 |
| Note | Height1 (H1):42 mm, Length (D1):272 mm, Width (D2):187 mm |
| Thread Note | Carbon |
£25.01
£20.84 ex VAT
Select Brand
£ 25.01
Purflux Fuel Filter
FCS825
Not In Stock - Contact Us
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 08/02-10/05
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 11/03-10/05
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | K9K722 |
| BHP | 80 |
| Note | Height1 (H1):187 mm, Ext dia (D1):75 mm, Thread 2 (D3):8 |
£35.83
£29.86 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 35.83
£ 0.00
Purflux Oil Filter
LS932
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 08/02-10/05
- Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) 11/03-10/05
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Megane 1.5 dCi 80 MK 2 (2002-2009) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | K9K722 |
| BHP | 80 |
| Note | Height1 (H1):54 mm, Ext dia (D1):76 mm, Thread1 (D2):M20x1,5 |
£9.24
£7.70 ex VAT
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 9.24
£ 0.00
