Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Peugeot
Model: Partner
Engine:
2.0
Year: 2006
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Radiators Heaters Coolers
Radiators, Heaters & Coolers – Control the Heat. Drive with Confidence.
Your engine runs best at the right temperature — and our cooling system components make sure it stays there. Whether you're replacing a leaking radiator, upgrading your intercooler, or restoring cabin warmth with a new heater matrix, we've got the thermal solution that keeps performance high and temperatures low.
Stay cool. Stay warm. Stay in control.
Explore our full range of Radiators, Heaters & Coolers and protect your engine from the elements — inside and out.
AVA Heater
CN6150
Low Stock
AVA Heater
This AVA Heater fits the following vehicles
- Partner 2.0 (2002-2011) 10/02-03/07
| Model | Partner 2.0 (2002-2011) |
|---|---|
| Description | Heat Exchanger, interior heating |
| Engine Code | RHY (DW10TD) |
| BHP | 90 |
| Material Type | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat: Plastic |
| Sizes | Core Size: 234 x 157 x 42 mm |
| Inlet/Outlet | Inlet dia: 27.0mm, Outlet dia: 27.0 mm |
| Part Detail | With pipe |
| Version | Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
£25.94
£21.62 ex VAT
Select Brand
£ 25.94
AVA Heater Blower
CN8291
Low Stock
AVA Heater Blower
This AVA Heater Blower fits the following vehicles
- Partner 2.0 (2002-2011) 10/02-03/07
| Model | Partner 2.0 (2002-2011) |
|---|---|
| Description | Interior Blower |
| Engine Code | RHY (DW10TD) |
| BHP | 90 |
| Fitment | Years from/to:12/01--> |
| Sizes | Dia: 149 mm |
| Part Detail | Voltage: 12 V |
£60.22
£50.18 ex VAT
Select Brand
£ 60.22
AVA Radiator
PE2300
In Stock
AVA Radiator
This AVA Radiator fits the following vehicles
- Partner 2.0 (2002-2011) 10/02-03/07
- Partner 2.0 (2002-2011) 11/02-03/07
| Model | Partner 2.0 (2002-2011) |
|---|---|
| Description | Radiator, engine cooling |
| Engine Code | RHY (DW10TD) |
| BHP | 90 |
| Fitment | Years from/to: 10/02-->, Years from/to: 11/02--> |
| Sizes | Core size: 380 x 563 x 23 mm |
| Part Detail | Cooling fin mat: Aluminium, Water tank mat.: Plastic, Rad. Technology: Mechanically jointed cooling fins |
£51.04
£42.53 ex VAT
Select Brand
£ 51.04
