Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Mazda
Model: Mx5
Engine:
1.6
Year: 1995
Fuel: petrol
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Plugs (Glow & Spark Plugs)
Glow & Spark Plugs – Ignite with Precision. Start with Confidence.
Whether you're lighting petrol or warming diesel, the right plug makes all the difference. Our spark plugs fire crisp and clean, while our glow plugs deliver the heat diesel engines crave in the cold. Fast starts. Smooth idles. Maximum efficiency.
Fuel it right. Fire it fast.
Explore the full range of Glow & Spark Plugs and spark better performance from the very first turn.
Bosch Spark Plug
0242232502
In Stock
Bosch Spark Plug
This Bosch Spark Plug fits the following vehicles
- MX5 1.6 NA (1990-1998) 04/95-11/97
| Type | Spark Plug |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NA (1990-1998) |
| No of Plugs | 4 |
| Type | Super 4 |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | B6, B69J |
| BHP | 88 |
| Gap mm | Electrode: 1 |
| Part Note | No of Poles: 4, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Position | 5mm |
| Thread Note | Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25 |
| Trade No | FR78X |
£4.92
£4.10 ex VAT
Select Brand
£ 4.92
Bosch Spark Plug
0242235667
In Stock
Bosch Spark Plug
This Bosch Spark Plug fits the following vehicles
- MX5 1.6 NA (1990-1998) 04/95-11/97
| Type | Spark Plug |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NA (1990-1998) |
| No of Plugs | 4 |
| Type | Nickel |
| Description | Spark Plug |
| Engine Code | B6, B69J |
| BHP | 88 |
| Gap mm | Electrode: 1 |
| Part Note | Marketing Code: 7956, No of Poles: 1, Spanner Size: 16, Tightening Torque: 28Nm |
| Position | 3mm |
| Thread Note | Thread L: 19mm, Thread Size: M 14 x 1.25 |
| Trade No | 11, FR7D+X, FR7DCX |
£3.05
£2.54 ex VAT
Select Brand
£ 3.05
NGK Spark Plug
2756
In Stock
NGK Spark Plug
This NGK Spark Plug fits the following vehicles
- MX5 1.6 NA (1990-1998) 04/95-04/98
| Type | Spark Plug |
|---|---|
| Model | MX5 1.6 NA (1990-1998) |
| No of Plugs | 4 |
| Description | NGK Spark Plug |
| Engine Code | B6, B69J |
| BHP | 88 |
| Supplier Part No | BKR6E-11 |
| Gap mm | Preset |
| Associated Product | Upgrade option: BKR6EIX-11 (3764) |
£5.27
£4.39 ex VAT
Select Brand
£ 5.27
