Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Ford
Model: Focus
Engine:
1.6
Year: 2008
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Please note this is for guidance only
Filters (AirCabinFuelOil)
Filters – Breathe Clean. Flow Smooth. Run Strong.
From your engine bay to your dashboard vents, every filter matters. Our range of air, cabin, fuel, and oil filters keeps your vehicle breathing easy, burning clean, and running at its best. Built to trap what doesn’t belong — so your vehicle performs exactly as it should.
Clean in. Contaminants out.
Explore the full range of Filters and protect every system, every mile.
Purflux Air Filter
A1297
In Stock
Purflux Air Filter
This Purflux Air Filter fits the following vehicles
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 04/07-06/10
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 04/07-12/11
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-06/10
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-12/11
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 04/07-06/10
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 12/08-06/10
- Focus 1.6 TDCi MK 2 (2004-2012) 04/07-12/09
| Type | Air Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) |
| Description | Air Filter |
| Engine Code | G8DB, G8DA, G8DA, HHDB, HHDA, GPDA |
| BHP | 108, 89 |
| Note | Height1 (H1):210 mm, Ext dia (D1):153 mm, Int dia (D2):70 mm |
| Filter Type | 04/07--> |
£20.08
£16.73 ex VAT
Air Filter Ford Mazda Volvo 04-23
LUFR3002
Not In Stock - Contact Us
Air Filter Ford Mazda Volvo 04-23
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 20.08
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AH238
In Stock
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-06/10
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-12/11
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 10/05-06/10
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 12/08-06/10
- Focus 1.6 TDCi MK 2 (2004-2012) 04/05-12/09
| Type | Cabin Air Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) |
| Description | Pollen cabin filter |
| Engine Code | G8DA, G8DB, HHDA, HHDB, GPDA |
| BHP | 108, 89 |
| Note | Height1 (H1):35 mm, Length (D1):235 mm, Width (D2):210 mm |
| Thread Note | Standard |
£13.27
£11.06 ex VAT
Filter - Cabin Air Ford Volvo 03-13
LUFC5012
Not In Stock - Contact Us
Filter - Cabin Air Ford Volvo 03-13
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 13.27
£ 0.00
Purflux Cabin Filter
AHH238
Not In Stock - Contact Us
Purflux Cabin Filter
This Purflux Cabin Filter fits the following vehicles
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-06/10
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-12/11
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 10/05-06/10
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 12/08-06/10
- Focus 1.6 TDCi MK 2 (2004-2012) 04/05-12/09
| Type | Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) |
| Description | Pollen cabin filter CabinHepa+ |
| Engine Code | G8DB, G8DA, HHDA, HHDB, GPDA |
| BHP | 108, 89 |
| Note | Height1 (H1):35 mm, Length (D1):232 mm, Width (D2):208 mm |
| Thread Note | Antibacterial |
£24.07
£20.06 ex VAT
Select Brand
£ 24.07
Purflux Fuel Filter
FCS746
Low Stock
Purflux Fuel Filter
This Purflux Fuel Filter fits the following vehicles
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-06/10
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-12/11
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 10/05-06/10
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 10/05-12/11
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 10/05-06/10
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 12/08-06/10
- Focus 1.6 TDCi MK 2 (2004-2012) 10/05-12/09
| Type | Fuel Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) |
| Description | Fuel Filter |
| Engine Code | G8DA, G8DB, G8DA, HHDA, HHDB, GPDA, G8DA, G8DB |
| BHP | 108, 89 |
| Note | Height1 (H1):197 mm, Ext dia (D1):95 mm |
| Equipment Ufi | |
| Filter Type | 10/05--> |
£61.26
£51.05 ex VAT
Fuel Filter Ford Mazda Volvo 03-17
LUFF7005
Not In Stock - Contact Us
Fuel Filter Ford Mazda Volvo 03-17
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 61.26
£ 0.00
Purflux Oil Filter
L343D
In Stock
Purflux Oil Filter
This Purflux Oil Filter fits the following vehicles
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-06/10
- Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) 09/04-12/11
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 10/05-06/10
- Focus 1.6 TDCi 90 MK 2 (2004-2012) 12/08-06/10
- Focus 1.6 TDCi MK 2 (2004-2012) 04/05-12/09
| Type | Oil Filter |
|---|---|
| Model | Focus 1.6 TDCi 110 MK 2 (2004-2012) |
| Description | Oil Filter |
| Engine Code | G8DA, G8DB, HHDA, HHDB, GPDA |
| BHP | 108, 89 |
| Note | Height1 (H1):99 mm, Ext dia (D1):66 mm, Int dia (D2):26 mm |
£10.85
£9.04 ex VAT
Not In Stock - Contact Us
Oil Filter Citroen DS Fiat Ford Mazda Mini Mitsubishi Peugeo
P.O.A.
Please call for details
Select Brand
£ 10.85
£ 0.00
