Your vehicle details
Your vehicle details
Make: Volkswagen
Model: Transporter
Engine:
1.9
Year: 2006
Fuel: diesel
Filter products
CC
Cam
Cylinders
Valves
Trans
Model
Product Type
Description
Engine Code
Brands
Position
Please note this is for guidance only
Discs
Brake Discs – Stop Hard. Run Cool. Drive Confident.
From daily commutes to spirited drives, your brake discs are the backbone of every safe stop. Our selection delivers smooth, responsive braking, with options like vented and drilled discs for extra cooling and bite. Built to last. Engineered to perform.
Zero compromise. Maximum control.
Explore our full range of Brake Discs and put stopping power where it belongs — in your hands.
Jurid Brake Disc (Front)
562234JC-1
In Stock
Jurid Brake Disc (Front)
This Jurid Brake Disc (Front) fits the following vehicles
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 09/03-11/09
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 10/03-11/09
| Model | Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) |
|---|---|
| Description | Brake Disc |
| Engine Code | AXB, BRS, AXC, BRR, AXB, AXC, BRR, BRS |
| BHP | 103, 84 |
| Type | Vented |
| Sub Brand | COAT+ |
| Sizes | H:55.5mm, Outer Dia.:308mm, Disc Thickn.:29.3mm, Min Thickn.:25.5mm |
| Part Note | Anti-Rust Coated, Quantity Unit: Piece, Without Screws |
| Part Detail | Centering Dia.: 76mm, Bolt Hole Dia:120mm, No. Holes: 5, Version: JC |
| Chassis Note | For PR No.: 2E3 |
| Fits with Part No | 573159J |
| Vehicle Detail | Wheel Size: 16 Inch |
£88.51
£73.76 ex VAT
PPF Brake Disc (Front)
DS6797
In Stock
PPF Brake Disc (Front)
This PPF Brake Disc (Front) fits the following vehicles
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 01/06-06/10
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 09/03-06/10
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 10/03-06/10
| Model | Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) |
|---|---|
| Type | Vented |
| Description | Brake Disc |
| Engine Code | BRR, AXC, AXB, BRS, BRS, AXC, AXB, BRR, AXC, BRR, AXB |
| BHP | 84, 103, 103, 84 |
| Part Detail | No. of Holes: 5;Max Qty.:2 |
| Size mm | Bolt Hole Circle Dia.: 120;Brake Disc Th.: 29;Centre Dia.: 76;H.: 55;Min. Th.: 25.5;Outer Dia.: 308 |
| PR/RP No | PR No.: 2E3 |
£66.24
£55.20 ex VAT
Select Brand
£ 88.51
£ 66.24
£ 64.25
Jurid Brake Disc (Rear)
562262JC-1
In Stock
Jurid Brake Disc (Rear)
This Jurid Brake Disc (Rear) fits the following vehicles
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 09/03-11/09
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 10/03-11/09
| Model | Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) |
|---|---|
| Description | Brake Disc |
| Engine Code | AXC, BRR, AXB, BRS |
| BHP | 84, 103 |
| OE System | TRW |
| Type | Vented |
| Sub Brand | COAT+ |
| Sizes | H:44.5mm, Outer Dia.:294mm, Disc Thickn.:22mm, Min Thickn.:19.5mm |
| Part Note | Anti-Rust Coated, Quantity Unit: Piece, Without Screws |
| Part Detail | Centering Dia.: 76mm, Bolt Hole Dia:120mm, No. Holes: 5, Version: JC |
| Chassis Note | For PR No.: 2E3,2E4, From Ch. No.: 7H8028000, For PR No.: 2E3,2E4, From Ch. No.: 7H8028000, For PR No.: 0WL,0WM,0WN,0WP,0WQ,0WR,2E3,2E3,2E4, From Ch. No.: 7H8028000, For PR No.: 2E3,2E4, For PR No.: 2E3,2E4, From Ch. No.: 7J8000789, For PR No.: 2E3,2E4 |
| Fits with Part No | 573220J |
£54.54
£45.45 ex VAT
PPF Brake Disc (Rear)
DS5070
In Stock
PPF Brake Disc (Rear)
This PPF Brake Disc (Rear) fits the following vehicles
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 01/06-06/10
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 09/03-06/10
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 10/03-06/10
| Model | Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) |
|---|---|
| Type | Vented |
| Description | Brake Disc |
| Engine Code | BRR, AXB, BRS, AXC, AXC, AXB, BRR, BRS, BRR, AXC, AXB |
| BHP | 84, 103 |
| Part Detail | No. of Holes: 5;Max Qty.:2 |
| Size mm | Bolt Hole Circle Dia.: 120;Brake Disc Th.: 22;Centre Dia.: 76;H.: 44;Min. Th.: 19.5;Outer Dia.: 294 |
| PR/RP No | PR No.: 2E3,234 |
£40.55
£33.79 ex VAT
Select Brand
£ 54.54
£ 40.55
Jurid Brake Disc (Rear)
562603JC-1
Not In Stock - Contact Us
Jurid Brake Disc (Rear)
This Jurid Brake Disc (Rear) fits the following vehicles
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 09/03-11/09
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 10/03-11/09
| Model | Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) |
|---|---|
| Description | Brake Disc |
| Engine Code | AXB, BRS, AXB, BRS, BRR, AXC |
| BHP | 103, 103, 84 |
| Type | Vented |
| Sub Brand | COAT+ |
| Sizes | H:75.7mm, Outer Dia.:314mm, Disc Thickn.:22mm, Min Thickn.:18mm |
| Part Note | Anti-Rust Coated, Quantity Unit: Piece, Without Screws |
| Part Detail | Centering Dia.: 76mm, Bolt Hole Dia:120mm, No. Holes: 5, Version: JC |
| Vehicle Detail | Payload: 1400 Kg |
| Chassis Note | To Ch. No.: 7H8027999, For PR No.: 2E3,OWR, To Ch. No.: 7J8000788, For PR No.: 2E3,OWR, To Ch. No.: 7H8027999, For PR No.: 0WR,2E3,OWR, To Ch. No.: 7H8027999, For PR No.: 0WR |
| Fits with Part No | 573303J |
| OE System | ATE |
£64.30
£53.58 ex VAT
PPF Brake Disc (Rear)
DS6799
Low Stock
PPF Brake Disc (Rear)
This PPF Brake Disc (Rear) fits the following vehicles
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 01/06-06/10
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 09/03-06/10
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 10/03-06/10
| Model | Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) |
|---|---|
| Type | Vented |
| Description | Brake Disc |
| Engine Code | BRR, BRS, AXB, AXC, AXC, AXB, BRS, BRR, AXB, BRR, AXC |
| BHP | 84, 103, 103, 84 |
| Part Detail | No. of Holes: 5;Max Qty.:2 |
| Size mm | Bolt Hole Circle Dia.: 120;Brake Disc Th.: 22;Centre Dia.: 76;H.: 75;Min. Th.: 18;Outer Dia.: 314 |
| PR/RP No | PR No.: 0WR |
£47.74
£39.78 ex VAT
Select Brand
£ 64.30
£ 47.74
PPF Brake Disc (Front)
DS6798
In Stock
PPF Brake Disc (Front)
This PPF Brake Disc (Front) fits the following vehicles
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 01/06-06/10
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 09/03-06/10
- Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) 10/03-06/10
| Model | Transporter 1.9 TDi PD T5 (2003-2010) |
|---|---|
| Type | Vented |
| Description | Brake Disc |
| Engine Code | BRR, AXC, AXB, BRS, AXB, AXC, BRS, BRR, AXB, AXC, BRR |
| BHP | 84, 103, 103, 84 |
| Part Detail | No. of Holes: 5;Max Qty.:2 |
| Size mm | Bolt Hole Circle Dia.: 120;Brake Disc Th.: 32.5;Centre Dia.: 76;H.: 56;Min. Th.: 28.5;Outer Dia.: 333 |
| PR/RP No | PR No.: 2E4 |
£66.89
£55.74 ex VAT
Select Brand
£ 66.89
